Szybki kontakt

Niepoprawnie wypełniony formularz!

Nie udało się wysłać formularza!

Formularz został wysłany!

Zadzwoń do nas


SKLEP INTERNETOWY
+48 531 050 300
Jesteśmy dostępni:
PN-PT: 8.00-16.00

SKLEP W KRAKOWIE
+48 728 528 331
Jesteśmy dostępni:
PN-PT: 10.00-18.00
SB: 10.00-14.00

Właściwości zdrowotne Yerba Mate


mężczyzna na linie sięga po yerba mateNie sposób wymienić wszystkich właściwości tego cennego trunku, nawet skupiając się tylko na tych udowodnionych naukowo. Medycyna popularna i ziołolecznictwo polecają użycie yerba mate na artretyzm, bóle głowy, zaparcia, reumatyzm, hemoroidy, nadwagę, przemęczenie, powolne trawienie, zaburzenia wątroby, depresję. Yerba mate zawiera znaczne ilości przeciwutleniaczy (więcej niż zielona herbata i czerwone wino). Przypisuje się im większość biologicznych oddziaływań mate, co zostało udowodnione w licznych badaniach. Napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego wykazuje działanie ochronne przed uszkodzeniami DNA. Powoduje też inhibicję oksydacji LDL, przez co hamuje rozwój miażdżycy.

Inne badania in vitro wykazały możliwość zastosowania mate w walce z hiperglikemią na poziomie porównywalnym z efektem „aminoguanidine” - standardowym, farmaceutycznym środkiem anty - glikacyjnym. Wykazano też właściwości przeciwzapalne yerba mate, oraz pozytywny wpływ na ochronę mięśnia sercowego. Ostatnie badania wykazały, że picie yerba mate ma pozytywny wpływ na jędrność skóry. Udowodniono także, że ekstrakt Ilex paraguariensis ma właściwości stymulujące centralny układ nerwowy, wspomagające układ krwionośny i trawienny, oczyszczające, moczopędne, anty - mutagenne, oraz powodujące obniżenie poziomu cholesterolu. Prowadzone w warunkach in vitro oraz na zwierzętach badania wykazały przeciwnowotworowe oddziaływanie yerba mate.

W 2002 roku przyznano yerba mate patent w USA uznający inhibicyjne działanie yerba mate w stosunku do oksydazy monoaminowej (MAO), donosząc, że mate może być użyteczna na przypadłości, takie jak: "depresja, zaburzenia koncentracji i uwagi, zaburzenia emocjonalne, choroba Parkinsona, nadciśnienie, nadużywanie leków, zaburzenia układu pokarmowego, zespół abstynencyjny, syndrom odstawienia nikotyny".Czy yerba szkodzi?

yerba mate zaparzona w tykwieRozdział ten należałoby zacząć od tego, że wszystko w nadmiarze może szkodzić. Należy pamiętać, że yerba to używka zawierająca kofeinę i - jak z każdą używką - nie można z nią przesadzać. Ze względu na znaczną zawartość kofeiny, yerby nie mogą pić małe dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na wrzody żołądka.
Pozostałe artykuły o Yerba Mate:


Podziel
się