Szybki kontakt

Niepoprawnie wypełniony formularz!

Nie udało się wysłać formularza!

Formularz został wysłany!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Dobre Ziele Paweł Piwowar, ul. Piwna 1, 32-625 Skidziń, w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenie zawarte w formularzu kontaktowym. Podanie danych jest dobrowolne i mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności.

Zadzwoń do nas


SKLEP INTERNETOWY
+48 531 050 300
Jesteśmy dostępni:
PN-PT: 7:00-15:00

SKLEP W KRAKOWIE
+48 728 528 331
Jesteśmy dostępni:
PN-PT: 10:00-18:00
SB: 10:00-14:00

Curado, czyli jak przygotować naczynie do Yerba Mate

Przygotowanie naczyń z naturalnej tykwy oraz drewna


Zanim zaczniemy popijać yerbę z nowego naczynka z argentyńskiej tykwy oraz z drewna, należy je odpowiednio przygotować, zakonserwować, czyli wykonać tzw. curado. Nie jest to szczególnie wymagający zabieg i wystarczy przeprowadzić go tylko raz. Pozwoli natomiast zminimalizować ryzyko "przedwczesnej śmierci" naczynka


Curado tykwy (calabasy) klasycznej

tykwy do picia yerba mate

Curado polega na wydrapaniu resztek owocu z wnętrza calabasy.

UWAGA! Dotyczy to tylko argentyńskich, okrągłych tykw. Curado nie jest wymagane przy tykwach typu cuia, porongo i gajeta, ponieważ te rodzaje naczyń z tykwy już na etapie produkcji zostają pozbawione resztek owocu. Więcej o rodzajach tykw do Yerba Mate przeczytasz na BLOGU.

Jak wykonać curado tykwy:

  1. Napełnij naczynie do ok. 2/3 wysokości mokrym suszem Yerba Mate (może być to przepity już susz z innej zaparzki).
  2. Zalej gorącą wodą i odstaw na ok. 12 godzin.
  3. Opróżnij naczynie i opłucz pod bieżącą wodą.
  4. Wydrap dokładnie łyżeczką resztki owocu ze środka tykwy. Tylko nie drap za mocno, aby nie rozbić tykwy; drap z wyczuciem. 
  5. Zostaw do osuszenia, koniecznie wylotem do góry. 


Konserwacja naczynia z tykwy


Tykwa argentyńska z bombillą

Tykwa to zdrewniały owoc, a owoce mogą gnić, pleśnieć. Aby tego uniknąć wystarczy tykwę suszyć, najlepiej raz na 1-2 dni używania:

  1. opróżnić naczynie, 
  2. opłukać 
  3. i odstawić wylotem do góry do wyschnięcia (można dać w pobliże kaloryfera lub wystawić na słońce). 


Grzyb może powstać, jeśli tykwa będzie przez kilka dni cały czas mokra; tym bardziej, jeśli zostawimy ją z mokrą yerbą w środku na więcej niż 3 dni. Można go rozpoznać po ciemno-czarnym nalocie o grzybowym zapachu (nie mylić z zielono-szarymi przebarwieniami od yerby!).


Przecieka? Czyli o poceniu się tykwy

Zdrewniałe ścianki tykwy mają porowata strukturę. Czasem, na początku używania, można zauważyć małe kropelki wody na ściankach zewnętrznych, skraplające się u spodu naczynka. Mówi się, że tykwa się "poci". Spokojnie, ten efekt szybko ustępuje, jeśli tylko w miarę regularnie korzystamy z naczynia, gdyż pory same "zasklepiają się". Jeśli Twoja tykwa się poci, możesz stawiać ją na początku na podstawce czy talerzyku. 


Curado naczynek drewnianych (nieokutych)

drewniane naczynka, palosanto do picia yerba mate

W przypadku okutych naczyń z drewna praktycznie żadne zabiegi wstępne nie są potrzebne. Wystarczy opłukać wodą i można używać.
Z kolei czyste drewno, bez okucia, warto zaimpregnować. Curado w tym wypadku polega na wtarciu w ścianki naczynia tłuszczu. Może to być dobra spożywcza oliwa lub tłuszcz kokosowy.

  1. Nasmaruj całe naczynie tłuszczem (dobrą oliwą lub olejem kokosowym) starając się mocno natrzeć nim drewno.
  2. Odstaw naczynie na około dobę.
  3. Wetrzyj jeszcze raz tłuszcz, który zebrał się w wnętrzu, a resztki wytrzyj ściereczką lub ręcznikiem papierowym. 
  4. Proces warto powtórzyć 2-3 krotnie.

A jednak nieokute Palo Santo pękło... Co teraz?

Drewno z racji swoich fizycznych właściwości może pękać, gdyż "pracuje" pod wpływem zmian wilgotności i temperatury. W takim wypadku można powtórzyć curado, a następnie dać naczynku "odpocząć" jakiś czas, czyli odstawić go na kilka dni. Najlepiej też ograniczyć jego używanie na jakiś czas, czyli używać go raz na kilka dni, za każdym razem odstawiając opróżnione. Dzięki temu drewno po użyciu będzie się obkurczać pozwalając żywicy zasklepiać pęknięcie.

Dla niecierpliwych lub przy dużych pęknięciach nie do ogarnięcia - można założyć opaskę metalową lub plastikową (tzw. trytytka). To zatrzyma przeciekanie, a może też pomóc w zasklepianiu się drewna. 

Zapraszamy do sprawdzenia oferty akcesoriów do Yerba Mate




Sprawdź najchętniej wybierane Yerba Mate:




Pozostałe artykuły o Yerba Mate