Kadzidło z drewna Palo Santo
Właściwości, zastosowanie i sposób użycia
Uwielbiamy kadzidła z drewna Palo Santo. Dlaczego?
Za niepowtarzalny, urzekający zapach, całkowicie naturalny skład i pochodzenie oraz ekonomiczne zużycie. Jednego drewienka możesz wielokrotnie używać!
Jeśli jeszcze nie znasz aromatu palonego drewna Palo Santo, czytaj dalej i pozwól się zachwycić magią "Świętego Pnia".
Poznaj jedno z Świętych Drzew Ameryki
Drewno Palo Santo, z którego produkuje się kadzidła, pochodzi z drzewa Bursera graveolens rosnącego w okresowo suchych lasach tropikalnych Peru, Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru (Ameryka Północna) oraz Panamy, Kostaryki, Nikaragui, Hondurasu, Gwatemali i Salwadoru (Ameryka Środkowa).
Drzewo to należy do tej samej rodziny (Burseraceae) co kadzidłowiec i balsamowiec, z których żywicy otrzymujemy kadzidło frankincense (olibanum) i mirrę. Bursera graveolens to jedno z najbardziej aromatycznych drzew na świecie!
Nazwa zwyczajowa Palo Santo oznacza "Święty Pień" ze względu na właściwości magiczne i lecznicze drzewa, które przypisywała mu rdzenna ludność Ameryki Łacińskiej. Faktycznie to żywiczne drewno posiada bogatą zawartość olejków eterycznych.
Naczynka do Yerba Mate z zielonego drewna Palo Santo pochodzą z innego drzewa!
Należy pamiętać, iż rdzenni mieszkańcy Ameryk w zależności od miejsca zamieszkania nazywali mianem Palo Santo kilka rodzajów drzew:
- Bursera graveolens - jasnobrązowe drewno wykorzystywane głównie do produkcji kadzideł.
- Bulnesia sarmientoi - ciemno zielone drewno z jasnym bielmem wykorzystywane głównie do produkcji naczynek do Yerba Mate.
- Guaiacum officinale / Gwajakowiec lekarski - ciemnobrązowe drewno o podobnych właściwościach, mocno żywiczne i aromatyczne; jego olejek wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym i perfumeryjnym.
Jak wygląda kadzidło Palo Santo?
Natomiast kadzidło Palo Santo to kawałek wysuszonego, jasnego drewna o kremowo-żółtym kolorze. Tylko i aż tyle.
Jest to całkowicie naturalny produkt bez żadnych dodatków. Żywiczny charakter samego drewna nie wymaga żadnego dodatkowego wzmacniania sztucznymi aromatami.
Jak pachnie kadzidło Palo Santo?
Zapach palonego drewna Palo Santo jest słodkawy, żywiczny, korzenno-drzewny, subtelnie cytrusowy, orientalny. Nie da się go porównać z żadnym innym drewnem występującym w Polsce. Jest po prostu inny i wyjątkowy w swoim rodzaju.
Właściwości i zastosowanie kadzideł Palo Santo
Odprężenie, błogość i relaks
Zapach palonego Palo Santo jest zdecydowanie kojący. Pomaga osiągnąć stan relaksu i przyjemności. Kojarzy się z naturą, dzieciństwem spędzanym na wsi bądź ogniskiem palonym na łonie przyrody. Dlatego tak chętnie jest wykorzystywany w szkołach jogi czy w domowym zaciszu podczas osobistych medytacji.
Łagodny rytuał (medytacja, modlitwa, ćwiczenia oddechowe) z udziałem przyjemnego zapachu pomaga zmniejszyć poziom stresu, wyciszyć ciało i umysł.
Możemy też zainspirować się tradycją szamańskich rytuałów, które poprzez okadzanie dymem Palo Santo miały na celu oczyścić umysł, odpędzić złe emocje i otworzyć przestrzeń na szczęście i dobre myśli.
Okadzanie przestrzeni
Współcześnie wraca się do dawnych tradycji okadzania przestrzeni bądź znaczących momentów życia. Można okadzać nowe mieszkania, nowy dom, nowe biuro w celu przywołania dobrej energii oraz oczyszczenia przestrzeni ze złej bądź po prostu z innej (od naszej) energii poprzednich lokatorów.
Okadzenie przestrzeni otwiera ją na nową jakość, jaką chcemy nadać pomieszczeniu. Odymiane kadzidłem domyka “stare”, by umożliwić życie “nowemu”.
Bonus praktyczny: dym Palo Santo odstrasza komary.
Wzmocnienie wagi wydarzenia
Od wieków kadzidła towarzyszyły człowiekowi w ważnych wydarzeniach, szczególnie w trakcie religijnych rytuałów i ceremonii. W wielu kulturach tradycyjnych dym z odpowiednich roślin posiadał magiczne bądź też lecznicze atrybuty. Obecnie nadal używa się wonnych kadzideł w kościołach i podczas duchowych ceremonii.
Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy sami dodali swojemu życiu podniosłego charakteru i okadzili ważne dla nas chwile. Nasz własny rytuał z wonią kadzidła Palo Santo może uświetnić urodziny, świętowanie awansu w pracy czy osiągnięcie kolejnego celu w ulubionej dyscyplinie sportowej. Poczujmy się wyjątkowo!
Podział czasu na sacrum i profanum
Nie jest tajemnicą, że mózg człowieka lubi nawyki i rytuały. Lubimy rano zaczynać pracę łykiem Yerba Mate, a wieczór kończyć odprężającą kąpielą. I tak oto smakiem Yerba Mate dajemy mózgowi znać, że czas zwiększyć obroty, a ciepła kąpiel nastraja nas do snu. Natomiast w ciągu dnia często pędzimy w labiryncie pełnym wyzwań i codziennych zadań, przez co ciężko nam się zatrzymać, złapać oddech i odpocząć. Szczególnie w czasach popularnego home office ciężko rozdzielić dzień na pracę i czas wolny.
Z pomocą może nam przyjść Palo Santo. Jego zapach jest na tyle charakterystyczny, że może stać się dla naszego mózgu znakiem do zmiany, jaką oczekujemy i jaką sobie "zaprogramujemy". Gdy zakończymy obowiązki, warto domknąć cykl pracy jakimś rytuałem, np. zapaleniem kadzidła Palo Santo. Będzie to dla mózgu sygnał, że już czas zwolnić, odprężyć się i odpocząć.
Na początku na pewno nie osiągniemy idealnego efektu, ponieważ mózg musi się nauczyć nowego nawyku. Ale z czasem, dzięki wyraźnemu sygnałowi jakim jest dym Palo Santo, nasz rozszalały pracą umysł szybko i efektywnie przejdzie w stan odpoczynku zostawiając za sobą obowiązki służbowe.
Oczyszczenie i energetyzowanie kryształów szlachetnych
Kryształy szlachetne posiadają przeróżne moce i energie, które z czasem słabną, w miarę używania. Potrzebują energetycznego detoksu. Również nowe kamienie szlachetne, które kupujemy lub otrzymujemy w prezencie wymagają oczyszczenia z energii poprzedniego właściciela. Jednym ze sposobów czyszczenia i energetyzowania kryształów szlachetnych jest właśnie okadzanie dymem naturalnych kadzideł.
Tradycyjne zastosowania etnobotaniczne w Ameryce Południowej
Kadzidła Palo Santo są szczególnie popularne w Peru i Ekwadorze. Według lokalnych wierzeń dym Bursera graveolens odpędza tzw. mala energía, czyli złą energię, a nawet chorobę. Palo Santo oczyszcza dom ze złej energii i przynosi szczęście.
Prawdopodobnie już cywilizacja starożytnych Inków korzystała z kadzideł Palo Santo. Szamani, według lokalnych tradycji, pomagali członkom plemienia odpędzać negatywne myśli, nieszczęścia i złe duchy podczas rytuałów z wykorzystaniem Palo Santo.
Jak używać kadzidło Palo Santo?
Pachnący dym wydobywa się z żarzącego się drewna. Osiągniesz to w prosty sposób:
- Podpal drewienko zapalniczką lub zapaloną świeczką (jedna zapałka może nie wystarczyć).
- Chwilkę pozwól drewnu płonąć.
- A następnie zdmuchnij ogień.
Z drewienka będzie się wydobywał biały, smużący dym. Można trzymać go w dłoni (niepodpalony koniec drewienka) i okadzać przestrzeń dowolnymi ruchami. Można też odłożyć tlące się drewienko na niepalną podstawkę (metalową, kamienną bądź ceramiczną).
Gdy drewno przestanie się żarzyć, a chcielibyśmy więcej dymu - powyższe czynności można wielokrotnie powtórzyć. Jedno drewienko można wielokrotnie podpalać, zanim się całe spali.
Pamiętaj o zachowaniu środków bezpieczeństwa - paląc kadzidło masz do czynienia z żarem i żywym ogniem. Nie pozostawiaj kadzidła bez nadzoru i trzymaj z daleka od małych dzieci i zwierząt.
Gdzie kupić kadzidło Palo Santo?
Znajdziesz je w naszym sklepie w kategorii Kadzidła:
Oferujemy etycznie pozyskiwane kadzidła, zbierane ręczne z opadłych gałęzi drzew Bursera graveolens. Z uwagi na duże zapotrzebowanie i zmniejszającą się populację Palo Santo ścinanie żyjących, zdrowych drzew jest surowo zabronione.
_ _ _ _ _
ŹRÓDŁA FOTOGRAFII:
Fot. 1. materiały własne Dobre Ziele ©
Fot. 2. Drzewo Palo Santo (Bursera graveolens), autor Haplochromis, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.
Fot. 3. Pexels.com
Fot. 4. Pexels.com
Fot. 5. Olejek eteryczny kapie z nacięcia na korze drzewa Bursera graveolens w Piura, Peru, autor Betsy Collins, źródło: https://nmnh.typepad.com/the_plant_press/2020/03/searching-for-holy-wood-in-the-dry-forests-of-colombia.html [dostęp: 14 marca 2023]
Fot. 6. Pexels.com
Fot. 7. materiały własne Dobre Ziele ©
Fot. 8. Pexels.com
Fot. 9. materiały własne Dobre Ziele ©