Szybki kontakt

Niepoprawnie wypełniony formularz!

Nie udało się wysłać formularza!

Formularz został wysłany!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Dobre Ziele Paweł Piwowar, ul. Piwna 1, 32-625 Skidziń, w celu udzielania odpowiedzi na zgłoszenie zawarte w formularzu kontaktowym. Podanie danych jest dobrowolne i mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Zasady przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności.

Zadzwoń do nas


SKLEP INTERNETOWY
+48 531 050 300
Jesteśmy dostępni:
PN-PT: 7:00-15:00

SKLEP W KRAKOWIE
+48 728 528 331
Jesteśmy dostępni:
PN-PT: 10:00-18:00
SB: 10:00-14:00

Jak przygotować chimarrão? Instrukcja foto, opisowa + wideo

Chcesz szybko przejść do filmików? Kliknij wybrany:

Chimarrão to yerba pita w Brazylii. Tego typu susz jest najbardziej zmielony spośród wszystkich mate i wymaga odpowiedniego przyrządzenia, a najlepiej i akcesoriów. Więcej o samym chimarrão przeczytasz klikając tutaj. Wiele osób pijących przez lata Yerba Mate, nie decyduje się na chimarrão w związku z panującym poglądem, że jego przyrządzenie jest skomplikowane. Faktycznie, klasyczną yerbę przyrządza się łatwiej, ale nie przesadzajmy z tą trudnością przy chimie! Za to smak świeżej, zielonej chimarrão jest warty podjęcia wyzwania!

Poniżej przedstawiamy 2 sposoby pozwalające raczyć się tym wyjątkowym napojem:
I dodatkowo podpowiadamy co zrobić, gdy bomba w chimie się przytyka?


Metoda Uniwersalna: Klasyczny sposób przygotowania chimarrão według brazylijskich Gauchos


7 kroków, jak przygotować yerbę Chimarrao

Sprawdzi się w niemal każdym naczyniu, które ma w miarę szeroki otwór. Pozwala na bardzo długie zalewanie (przelejesz spokojnie 2-3l wody), a każde kolejne zalanie ma podobny, równomierny smak. Używa się tutaj większej ilości suszu niż w invertido, stąd ogólne działanie będzie mocniejsze. Nie musimy się także martwić o rozsypujący się susz.

  1. Nasyp susz do naczynia - najlepiej nie mniej niż ok. 2/3 objętości naczynia.
  2. Przykryj wylot naczynia dłonią i przerzuć susz na jedną stronę naczynia. 
  3. Tak powstałą górkę suszu możesz jeszcze lekko "uklepać" bombą lub łyżką. [opcjonalnie]
  4. Trzymając naczynie pod kątem, nalej chłodnej wody w wolną przestrzeń niemal do pełna - prawie cała ściana suszu powinna być zmoczona.
  5. Odstaw naczynie na ok. 1 min. tak, aby stało pod kątem (możesz postawić je na leżącej bombie). To "scementuje" ścianę suszu. WAŻNE, żeby zalany susz nie był odstawiony na zbyt długo - bo "scementowana" ładnie ścianka zacznie się nam "rozpływać", podobnie jak błoto.
  6. Włóż bombę w wolną przestrzeń. Na końcu wkręć lekko filtr bomby w spód ściany wilgotnej mate. Jeżeli w naczyniu została jeszcze jakaś zimna woda dobrze jest ją teraz odsączyć (można ten pierwszy, zimny napar po prostu wypluć).
  7. Dolewaj gorącej wody (70-80°C ) w pustą przestrzeń i popijaj do wypłukania smaku. Gotowe!
TIP: po kilkunastu zalaniach można wyciągnąć bombę i wyrzucić trochę zużytej już mate z dna naczynia. Kolejne zalewki będą miały mocniejszy smak. 

TIP: szczególnie przydatny w tej metodzie jest termos ciśnieniowy. Woda nalewana pod ciśnieniem skutecznie wypłukuje susz, dając w efekcie znacznie intensywniejszy, pyszny napar. 

Zobacz instruktaż wideo, jak przygotować chimarrão metodą uniwersalną ze ścianą suszu:




Zobacz szeroką ofertę Erva Mate Chimarrão w sklepie Dobre Ziele.

Metoda Invertido, czyli "odwrócony", łatwy sposób przygotowania chimarrão

Ten sposób jest prosty i pozwala na szybsze uwalnianie smaku i mocy erva mate, jednak uzyskamy przy jego pomocy mniej zalewek. Do naczynia wchodzi bowiem mniej suszu, a większa ilość wody. W tym sposobie konieczna będzie brazylijska tykwa typu "cuia" z szerokim kołnierzem i zwężeniem poniżej. W naczyniach bez zwężenia ciężko będzie utrzymać susz w górnej części naczynka, więc łatwo przytkać bombę. Warto mieć też pod ręką ściereczkę, gdyż znajdujący się u góry susz może się rozsypywać, trudniej też kontrolować ilość nalewanej wody.

Wersja 1. Invertido Tradicional

Invertido - sposób przygotowania chimarrao
  1. Do naczynia (typu cuia!) włóż bombę i nalej gorącej wody ok. 70-80°C aż do przewężenia pod kołnierzem.
  2. Usyp na wierzchu górkę suszu chimarrão.
  3. Uklep górkę np. łyżką, szpatułką, nabierką.
  4. Na brzegu, po przeciwnej stronie niż bomba wykonaj dopływ wody, podważając górkę suszu.
  5. Dolewaj wody w powstały otwór i popijaj ze smakiem :)

TIP: Warto zrobić najpierw małe wgłębienie, nalać w nie kilka kropel wody, aby się scementowało, a dopiero potem podważyć susz (przy wersji 1) czy wykonać patyczkiem dziurkę w suszu (w wersji 2).

Invertido - druga wersja

Wersja 2. Invertido Vulcão

Kroki 1-3 jak powyżej.
4. Przy pomocy długiego patyczka (np. wykałaczka do szaszłyków) wykonaj okrągły otwór w dowolnym miejscu na powierzchni suszu wykonując dosyć energicznie ruchy góra-dół.
5. Nalewaj wody do powstałego otworu.


Zobacz instruktaż wideo, jak przygotować chimarrão metodą Invertido - Vulcão i Tradicional




Zobacz instruktaż wideo, jak przygotować chimarrão metodą Invertido 11 sekund - najprostsza i najszybsza metoda!





Co zrobić, gdy w chimarrão bomba się przytyka?


wskazówka, jak podnosić bombę, gdy się zapychaW trakcie picia może się zdarzyć, że bomba zacznie się przytykać - bez obaw. Wystarczy podciągnąć rurkę lekko do góry (ilustr. obok) - napar powinien lecieć bez problemu. Przy odpowiednio przyrządzonym mate to zapewne wystarczy. 

Gdyby jednak wszystko zatkało się całkowicie można spróbować "postawić" kopiec na nowo. W tym celu należy wyciągnąć rurkę z naczynia, jeszcze raz ułożyć górkę suszu i włożyć bombę z powrotem (jak w klasycznym, "gauchowskim" sposobie).

Jedyne, czego nie polecamy, to dmuchanie do bomby, która siedzi już w suszu - to tylko jeszcze bardziej zapcha bombillę.



filtr z materiału przygotowania do chimarrao nałożony na bombęFiltry do bombilli

A jeśli już w żaden sposób Twoje chimarrão nie daje się wypić - polecam zaopatrzyć się w specjalny, filtr do bomby. Zakłada się go na końcówkę bomby, bardzo wspomaga filtrowanie. Bywa szczególnie przydatny na początku nauki z tym brazylijskim suszem.




Pozostałe artykuły o Yerba Mate