Szybki kontakt

Niepoprawnie wypełniony formularz!

Nie udało się wysłać formularza!

Formularz został wysłany!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Dobre Ziele Paweł Piwowar, ul. Piwna 1, 32-625 Skidziń, NIP: 5492308610, w celu obsługi zapytania użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Zadzwoń do nas


SKLEP INTERNETOWY
+48 531 050 300
Jesteśmy dostępni:
PN-PT: 8.00-16.00

SKLEP W KRAKOWIE
+48 728 528 331
Jesteśmy dostępni:
PN-PT: 10.00-18.00
SB: 10.00-14.00

Herbata Yerba Mate? Nie, yerba to ziele!


O Yerba Mate

rycina rośliny Yerba MateYerba Mate to napój przyrządzany z listków i gałązek Ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex paraguariensis, St.Hillaire). Jest to wiecznie zielone drzewo, osiągające w stanie dzikim nawet do 15 m wysokości. Występuje jedynie na niewielkim obszarze pomiędzy Oceanem Atlantyckim, a rzeką Paraguay, na terenie Argentyny, Paragwaju, Brazylii i Urugwaju. Również w tych krajach jest uprawiany i eksportowany na cały świat. 

Swoją popularność Yerba Mate zawdzięcza niezwykłym właściwościom pobudzającym, wzmacniającym, oczyszczającym. Ma bardzo bogaty skład, dzięki czemu również spektrum działania jest bardzo szerokie. Ale po kolei.


Na pewno nie herbata...

Herbata Yerba Mate to zwyczajowe określenie na ten napój. Lecz jest to określenie nieprecyzyjne. W naszym kraju zwykło się nazywać herbatą wszystko, co się parzy i pije na ciepło, np. herbatka ziołowa (zamiast po prostu zioła) bądź herbata rooibos (to też po prostu krzew rooibos).
Prawdziwa herbata to napar z liści roślin o tej samej nazwie - Camellia sinensis, czyli herbata chińska. A Yerba Mate to napar z Ostrokrzewu Paragwajskiego! Yerba ma też zupełnie inny proces przygotowania, skład chemiczny i właściwości niż herbata.

herbata yerba mateTak, Yerba Mate zdecydowanie różni się od napojów znanych nam na co dzień. Po pierwsze, do naczynka sypie się nawet do 3/4 objętości suszu. Po drugie, pije się ją przez rurkę z sitkiem na końcu (bombilla). A po wtóre, każdą porcję można zalewać „do znudzenia”, a przynajmniej 5-7 razy. 

Zobacz, jak przyrządzić dobrą Yerba Mate?

Jeżeli będziesz pił mate pierwszy raz przygotuj się na niezłą dawkę emocji - smak też może się nie kojarzyć z naszymi, tradycyjnymi napojami. Co tu dużo gadać, yerba mate jest gorzka. Czasem nawet bardzo. A czasem aż wykręca - szczególnie jeśli jesteśmy nowicjuszami i robimy swoją pierwszą zaparzkę. Ale spokojnie, z czasem nabiera się wprawy w przygotowaniu, a kubki smakowe przyzwyczajają się do specyficznych goryczkowych posmaków. Wtedy świat yerby staje przed nami otworem. A jest to świat równie duży co różnorodny.


Jak działa yerba?

babcia z Ameryki Południowej z yerbąO Yerba Mate często mówi się, że jest lepszą alternatywą kawy. Czyli oprócz pobudzenia pewnie coś jeszcze daje? Niewątpliwie napar ostrokrzewu ma wiele właściwości zdrowotnych. Z resztą, jeżeli tak specyficzny napój zyskuje coraz więcej zwolenników na całym świecie, to coś w tym musi być.

Mieszkańcy Ameryki Południowej już od wieków znają i cenią sobie dobroczynne oddziaływanie Yerba Mate. Nie trzeba być naukowcem, aby na własnej skórze odczuć, że napar ten:
 • bardzo dobrze pobudza, nie powodując drażliwości żołądka
 • likwiduje objawy zmęczenia
 • reguluje ciśnienie
 • oczyszcza i odżywia organizm
 • polepsza samopoczucie
 • pozytywnie wpływa na jędrność skóry
 • poprawia przemianę materii
 • zwiększa odporność
 • w przeciwieństwie do kawy nie wypłukuje magnezu z organizmu i nie zostawia osadu na zębach
Więcej o właściwościach zdrowotnych i pobudzających Yerba Mate.

Ostrokrzew paragwajski i uzyskiwany z niego napar stały się obiektem szerszego zainteresowania naukowców dopiero w ostatnich dwóch dekadach, szczególnie po roku 1995, kiedy ukazał się pierwszy artykuł naukowy dowodzący właściwości antyoksydacyjnych tego naparu. Produktom z yerba mate przyznano 29 międzynarodowych patentów w latach 1963-2007, z czego większość po 2000 roku.


Skład chemiczny Yerba Mate

Liście ostrokrzewu paragwajskiego zawierają ponad 200 różnych komponentów. Nie wszystkie jednak przechodzą do naparu. Dla przykładu obecne w roślinie wapno i żelazo nie wypłukuje się pod wpływem wody i praktycznie w całości zostaje w przepitym suszu. Jednak większość drogocennych substancji jest rozpuszczalnych w wodzie i dostarczamy je wraz z każdym łykiem mate. 

Do najważniejszych składników bioaktywnych w naparze Yerba Mate należą:
 • Ksantyny - kofeina, teobromina oraz (w niewielkich ilościach) teofilina odpowiedzialne m.in. za właściwości pobudzające, wspomaganie pracy umysłowej;
 • Polifenole - główna grupa związków odpowiedzialnych za właściwości antyoksydacyjne, a więc antyrakowe i przeciwmutagenne ostrokrzewu paragwajskiego;
 • Saponiny - wywołujące specyficzny, gorzki smak yerba mate oraz powstawanie charakterystycznej pianki na powierzchni naparu. Mają właściwości przeciwzapalne i wpływają pozytywnie na metabolizm cholesterolu;
 • Makroelementy - magnez, potas, fosfor;
 • Mikroelementy - mangan, cynk, miedź, chrom, krzem;
 • Witaminy - A, B1, B2, C, E, PP, H.

Składniki mineralne (mikro- i makroelementy) i witaminy są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Wpływają na rozwój człowieka i przebieg elementarnych funkcji życiowych. Nie zawsze można wszystkie te składniki dostarczyć z pożywieniem. Wiele badań naukowych wskazuje yerba mate jako dobre źródło wymienionych wyżej składników.

susz yerba mate


Pozostałe artykuły o Yerba Mate


Podziel
się