Herbata Yerba Mate? Nie, yerba to ziele!
O Yerba Mate: podstawowe rodzaje i pochodzenie
Ostrokrzew paragwajski, z którego liści i patyczków powstaje yerbowy susz, jest to wiecznie zielone drzewo, osiągające w stanie dzikim nawet do 20-30 m wysokości (zobacz na filmie)!
Występuje jedynie na niewielkim obszarze pomiędzy Oceanem Atlantyckim, a rzeką Paraguay i - ciekawostka - nie udaje się go uprawiać w żadnym innym miejscu na świecie.
Konkretnie, yerbę uprawia się w kilku krajach: Argentyna, Paragwaj i Brazylia. I jest to bardzo ważna informacja, ponieważ z krajem pochodzenia wiąże się najważniejszy podział na rodzaje Yerba Mate.
Picie mate jest powszechne w Paragwaju, Urugwaju, Argentynie, południowej Brazylii i Chile i wśród ludzi w każdym wieku i często jest wspólnym rytuałem.
Rodzaje Yerba Mate
W najbardziej oczywisty sposób, czyli biorąc pod uwagę kraj pochodzenia (z nim wiąże się też odmienny sposób produkcji), możemy wyróżnić
4 odmiany Yerba Mate:
- Yerba argentyńska - łagodniejsza w smaku, grubiej cięta, z mniejszą ilością pyłu. Ma nieco bardziej goryczkowy smak. Często polecana osobom zaczynającym przygodę z piciem mate.
- Yerba paragwajska - posiada dymny, wędzony smak i aromat, jest drobniej cięta i ma większą zawartość pyłu. Mocniejsza w działaniu.
- Yerba brazylijska - to przede wszystkim soczyście zielona, zmielona na drobną mąkę erva mate chimarrão. Nie leżakuje, dlatego wyróżnia się świeżym, trawiastym smakiem. Jest wręcz słodka!
- Yerba urugwajska - o dziwo, wcale nie pochodzi z Urugwaju (tu yerba mate nie rośnie!), ale jest czwartym, ważnym rodzajem yerby, innym od trzech pozostałych i charakterystycznym dla kraju, w którym się go pije. Urugwajczycy lubią pić drobno zmielony, pylasty susz, bez patyczków, krótko leżakowany (do pół roku).
Oczywiście, opisane powyżej cechy charakterystyczne danego rodzaju yerby są dużym uogólnieniem - w każdym wypadku znajdziemy przysłowiowe wyjątki potwierdzające regułę. To najważniejszy podział, ponieważ określa on smak i wygląd podstawowego suszu yerba mate, który następnie może stać się bazą do dalszych wariacji smakowych.
Zastanawiasz się jak smakuje Yerba Mate? Sprawdź dalszy podział.
I teraz pora na podział Yerba Mate ze względu na skład:
- Yerba klasyczna - to 100% susz Ostrokrzewu paragwajskiego. Wśród klasycznej yerba mate bez żadnych dodatków znajdziesz u nas ponad 80 odmian i każda smakuje inaczej... Jakim cudem? Na smak każdej yerby wpływa gleba, nasłonecznienie i otoczenie danej plantacji, sposób produkcji, czas zbiorów, okres leżakowania. I tym sposobem - yerba yerbie nie równa. A skład ten sam. (Jeśli czujesz się przytłoczony tym bogactwem - Dobre Ziele zawsze chętnie doradza! Skontaktuj się z nami w dowolny sposób.) Jak sprawdzić która najbardziej smakuje? Próbować, próbować i jeszcze raz próbować.
- Yerba z dodatkami - czyli yerby owocowe, ziołowe, owocowo-ziołowe czy yerby z dodatkiem przypraw korzennych. Do wyboru do koloru! W praktyce znajdziesz tu naturalne suszone zioła, korzenie, kwiaty i owoce, naturalne esencje eteryczne, aromaty identyczne z naturalnymi oraz sztuczne wpływające na smak naparu. W sklepie Dobre Ziele, przy każdej pozycji znajdziesz rzetelnie opisany skład, zgodny z informacją podaną przez producenta.
A sam rodzaj suszu możemy podzielić ze względu na zawartość na Yerba Mate con palo, czyli z patyczkami oraz Yerba Mate sin palo/ despalada, czyli susz bez gałązek.
Na pewno nie herbata...
Herbata Yerba Mate to zwyczajowe określenie na ten napój. Podejrzewamy, że zdecydowana większość Polaków mówi na susz Yerba Mate herbata. Lecz jest to określenie nieprecyzyjne.Jak informuje nas Wikipedia:"Nazwa Yerba Mate, wymyślona najprawdopodobniej przez jezuitów, pochodzi od przekształconego łacińskiego słowa herba – ziele i mati, co w języku keczua oznacza tykwę, w której parzy się ziele."
Co wyróżnia przygotowanie Yerba Mate? Jak pić yerba mate? Po pierwsze, do naczynka (matero - na przykład z tykwy lub Palo Santo) sypie się tradycyjnie dużą ilość suszu - nawet do 3/4 jego objętości! Po drugie, żeby dało się to wygodnie pić, yerbę sączy się przez specjalną rurkę z sitkiem/filtrem na końcu (tzw. bombilla). A ponadto, każdą porcję można zalewać "do znudzenia", a przynajmniej 5-7 razy (w zależności od typu suszu i rozmiaru naczynka). Napar z ostrokrzewu paragwajskiego (suszu yerba mate) jest pod tym względem wyjątkowym napojem.
Jak przygotować Yerba Mate? Instrukcja parzenia dobrej yerby
- Wsyp susz do naczynia: od 1/3 do 3/4 jego objętości*.
- Przykryj naczynie dłonią, ułóż do góry dnem i potrząsaj nim tak, aby najdrobniejsza część suszu znalazła się przy górze naczynia.
- Ustaw naczynie wraz z suszem pod skosem i zalej wodą o temperaturze 70-80 stopni Celsjusza w pustą przestrzeń.
- Włóż bombillę w miejsce, gdzie nalewana była woda (i więcej jej już nie ruszaj, żeby się nie zapchała!). Pierwsza zaparzka wchłania większość wody (sucha yerba pęcznieje), więc po chwili trzeba dolać nowej.
- Po 2-3 minutach yerba jest już zaparzona, gotowa do wypicia.
Tak przygotowaną yerbę możesz zalewać kilkakrotnie, zużywając nawet litr gorącej wody(temperatura wody ma duże znaczenie). Polecamy przygotować sobie większą ilość wody w termosie, żeby spokojnie zalewać sobie kolejne zaparzki bez potrzeby ciągłego chodzenia do kuchni i podgrzewania wody w czajniku.
Jak działa yerba?
ZŁOTO INDIAN Z PLEMIENIA GUARANI
YERBA DLA DZIECI
CZY YERBA UZALEŻNIA?
POMOC W WYBORZE Yerba Mate
Ekipa Dobre Ziele.