Najmocniejsza Yerba Mate - ranking TOP6 od Dobre Ziele

Mocna Yerba Mate jak siekieraKonkretnie i na temat. Szukasz kofeinowego pobudzenia? A co powiesz na dodatkową moc składników odżywczych, która stawia całe ciało na nogi? Zobacz, które yerbowe paczki kryją największą siłę!

Za dużo wypiliśmy już yerby w życiu, żeby prosto odpowiedzieć na pytanie, która yerba jest najmocniejsza. Bo podobnie, jak yerba yerbie nie równa, tak i moc mocy nie równa. Zastanów się więc na początku, czego sam potrzebujesz, a my już przedstawimy w tym wpisie konkretne rozwiązanie.

Szukasz zdrowszej alternatywy dla czarnej kawy? Nie piłeś jeszcze Yerba Mate?

Może wcale nie potrzebujesz kupować najmocniejszej yerby na rynku. Taka yerba może Cię wręcz zrazić (moc działania idzie w parze z gorzkim, wytrawnym smakiem), zamiast uratować zmęczone ciało. Pobudzająca moc yerby jest inna niż działanie kawy czy gotowych napojów energetycznych. Dlaczego? Yerba działa na organizm nie tylko kofeiną, ale też dużą dawką witamin i minerałów, antyoksydantów i teobrominy. Napar Yerba Mate faktycznie odżywia nasze ciało i umysł. 

To, że pijasz obecnie 5 mocnych espresso dziennie nie oznacza, że przerzucając się na mate musisz również korzystać z najbardziej kofeinowej opcji. Polecamy na początek wybrać argentyńską klasykę z gałązkami (con palo), zaparzyć tradycyjnie (½ do ⅔ suszu w naczyniu) i sprawdzić, jak działa na Twój organizm. Dla większości dorosłych osób prowadzących w miarę regularny tryb życia, taki poziom pobudzenia jest optymalny.


Zwykła, klasyczna yerba Ci nie wystarcza? Szukasz większego, kofeinowego pobudzenia?

Jeśli znasz już smak yerby, jej działanie na swój organizm i czujesz wyraźnie, że potrzebujesz zwiększyć moc - polecamy zwiększać ją stopniowo, bez skakania w skrajności. Organizm przeciążony kofeiną nie będzie harmonijnie działał. 

Generalnie, klasyfikacja Yerba Mate pod względem mocy przedstawia się mniej więcej następująco (od najmocniejszych):
  1. Yerba argentyńska typu despalada (Yerba Mate sin palo, bez gałązek)
  2. Yerba paragwajska
  3. Yerba urugwajska
  4. Yerba argentyńska klasyczna (Yerba Mate con palo, z gałązkami)
Najmocniejsze są z reguły argentyńskie despalady, czyli susz bez gałązek, np. bardzo dobre: Taragui sin palo, Pipore despalada, Aguantadora despalada. W liściach kumulują się składniki odżywcze oraz ksantyny, w tym kofeina i teobromina. Samo-liściaste odmiany szybciej się wypłukują dostarczając skondensowaną moc w pierwszych zaparzkach.
Paragwaj, poza kilkoma wyjątkami, nie produkuje Yerba Mate typu despalada. Nie jest im po prostu to potrzebne, ponieważ ich klasyczny susz z gałązkami jest wystarczająco mocny. Ma w sobie sporo pyłu, który w połączeniu z drobniejszym zmieleniem liści sprawia, że większa ilość mate mieści się w naczyniu. Przekłada się to z kolei na większą moc naparu. W kategorii paragwajskich klasyków, szczególnie wychodzą na prowadzenie w temacie mocy: Ruvicha Silvestre i Fede Rico de FD.
Urugwaj to z kolei same despalady, a na dodatek drobno cięte i z dużą zawartością pyłu, co już z natury określa je jako mocny towar. Jednak pozostałe czynniki związane ze sposobem uprawy oraz produkcji, wpływające na moc yerby, sprawiają, że sytuujemy je pod paragwajem.
Na samym dole tej piramidy stoi argentyński susz z gałązkami. Nie oznacza to jednak, że ta yerba jest słaba! Jest po prostu słabsza od powyższych, ale wcale nie pozbawiona  mocy.

A teraz czas na upragniony ranking! Zaznaczamy, że jest to subiektywna opinia Dobrego Ziela, naszych przyjaciół - wieloletnich yerbopijców, naszych stałych klientów, połączona z obserwacjami mateistów udzielających się w social mediach. 

TOP6 najmocniejszych Yerba Mate - RANKING Dobrego Ziela


Yerba La Mejor de FD1. La Mejor de FD
Bardzo kofeinowa i mocna w smaku, tylko dla wytrawnych koneserów. To gorzka i gęsta yerbowa siekiera. La Mejor de FD to pierwsza despalada z Paragwaju na polskim rynku. Już jej odpowiednik z gałązkami (Fede Rico de FD) jest bardzo mocny, a w wersji bez gałązek kopie jeszcze skuteczniej. Cechuje ją duża pylastość, więc nie polecamy jej początkującym. Świetna do małych naczynek. W naszej opinii, to najmocniejsza Yerba Mate na rynku.
La Mejor de FD 500g
La Mejor de FD 250g


Paczka Erva Mate Parana Leafy2. Erva Mate Parana Leafy
Wyjątkowo kopliwy w działaniu, susz w wersji drobnej despalady, brazylijskiego pochodzenia. Zamiast tradycyjnych ⅔ objętości naczynka, spokojnie można zasypywać ½. W tym przypadku mniejsza porcja suszu nie wiąże się ze słabszym działaniem, gdyż dawka kofeiny w takiej porcji wciąż jest konkretna. W smaku świeża, wyrazista, roślinna ze sporą dawką roślinnej goryczki.
Erva Mate Parana 250g


Yerba Taragui sin palo3. Taragui Sin Palo
Argentynka z wielką mocą. Susz składa się z drobno pociętych listków, jest pozbawiony gałązek (despalada) i stosunkowo niepylasty. Przez to łatwiej ją przyrządzić niż pylastą La Mejor. Taragui Sin Palo posiada charakterystyczny lekko kwaskowaty smak z kawową nutą. Całość jest wytrawna i wyrazista.
Taragui Sin Palo 500g


Yerba Meta Mate 23
4. Meta Mate 23
Zawiera zaskakująco wysoką zawartość kofeiny (1,06g na 100g suszu) i jej pobudzające działanie jest zdecydowanie intensywne. To brazylijski susz z półdzikich plantacji zlokalizowanych w głębokim, tropikalnym lesie. Suszona powietrzem, zamknięta w szczelnym vacuum. W smaku niepozorna - świeża, lekko trawiasta, łagodna. Ale to tylko pozory!
Meta Mate 23 500g


Yerba Ruvicha Guarana5. Ruvicha Guarana
Charakterna yerba o idealnie zrównoważonym smaku dodatków i konkretnej, dymnej yerby. Już pierwsze zalanie pozwala poczuć moc tego suszu. Smak jest ciekawie zrównoważony, guaranowa słodycz, która kojarzy się z syropem o charakterystycznym smaku, jak i goryczkowa, dymna drzewność, wymieniają się dominacją w tańcu na pierwszym planie.
Ruvicha Guarana 500g


Yerba Canarias6. Canarias
Urugwajska klasyka. Canarias to najpopularniejsza marka w Urugwaju, doceniona i powszechnie lubiana również w Argentynie. Wybija się na tle pozostałych urugwajek intensywnością smaku i mocą kofeinowego pobudzenia. Posiada drobno cięty susz pozbawiony gałązek, z dużą ilością pyłu. W smaku wyszukana i złożona, delikatnie dymna, nieprzesadnie intensywna.
Canarias 1kg
Canarias 500g

Masz osłabione ciało, lecz duża zawartość kofeiny źle na Ciebie wpływa? 

Postaw na odżywcze działanie Yerba Mate. Osłabiony organizm potrzebuje przede wszystkim witamin i minerałów, a na samą, mocną kofeinę może reagować wręcz agresywnie. Generalnie, ostrokrzew paragwajski uprawiany na przemysłowych plantacjach posiada mniej naturalnych wartości odżywczych, a więcej kofeiny. Najwięcej mikro- i makroelementów mają dziko rosnące drzewa Yerba Mate. Wolne od stresu związanego z palącym słońcem i częstym przycinaniem, gromadzą więcej składników odżywczych.

TOP odżywczych Yerba Mate

Meta Mate Craft
Brazylijska mate produkowana jako grubo liściasta klasyka (Leafy Melody, Hybrid) lub drobno mielone Chimarrão. Każdy rodzaj suszu z tej serii jest maksymalnie bogaty składniki odżywcze. Susz kraftowej Meta Mate pochodzi z dziko rosnących drzew w starych tropikalnych lasach. Rośliny ścinane są ręcznie w czasie pełni księżyca, tuż przed wschodem słońca, kiedy to rośliny gromadzą swoje życiodajne soki w liściach, maksymalnie kondensując w nich wartościowe dla nas składniki. Zawartość samej kofeiny jest tu niższa, ale odżywczość dla ciała - pierwszorzędna.

Meta Mate Raw
To również kraftowy produkt pochodzący z dzikiego lasu. Meta Mate Raw to brazylijska, grubo cięta yerba, unikatowa na światową skalę. Susz zamiast opalania nad żywym ogniem poddany został procesowi mrożenia. Dzięki temu, w liściach zachowana została największa ilość wartościowych witamin i minerałów. Ta yerba nie ma sobie równej pod względem odżywczości. Jako jedyna, nadaje się również do bezpośredniego spożycia, np. jako dodatek do koktajli, smoothies, deserów oraz ciast. 

Erva Mate Chimarrão
Tak, nie chodzi o konkretną markę, ale o ogół. Ten typ brazylijskiej mate wyróżnia się sposobem produkcji oraz spożycia pozwalającym dostarczyć organizmowi pełnię yerbowych możliwości. Chimarrão to listki zmielone na zieloną mąkę i dodatkiem dużych patyczków. Nie jest łatwa w przyrządzeniu, ale podejmującym wyzwanie śmiałkom odwdzięcza się z nawiązką. Nie jest leżakowana - pakuje się ją na świeżo, wkrótce po wysuszeniu, w szczelne opakowania. Dzięki temu zdecydowana większość jej składników odżywczych nie zdąży ulec rozkładowi. Jaskrawozielony kolor świadczy też o bogatym nasyceniu drogocennym chlorofilem. A wspomniany sposób spożycia? Tę mate pije się szczególnie długo, a raz zasypane chimą naczynie można zalewać nawet 30 razy przelewając w tym czasie aż 3 litry wody! Smak trzyma poziom, a składniki wypłukują się powoli i równomiernie, za każdym razem dodatkowo nawadniając nasz organizm. 


A gdzie pozostałe yerby z guaraną?

Tu być może stajemy w opozycji do wielu yerbowych znawców, ale zgodnie uważamy, że smakowe Yerba Mate są generalnie słabsze od klasycznych. Nawet jeśli zawierają w sobie guaranę, bądź jej ekstrakt.
Guarana, żeby faktycznie dała kopa, powinna być zjedzona w jednorazowej ilości około 1 łyżeczki sproszkowanego owocu (mieloną guaranę 100% znajdziesz tu). Nie jest to możliwe do spożycia, gdy mamy do czynienia z yerbą o śladowym dodatku guarany, zalaną wodą. Wyjątkiem od reguły może być wymieniona powyżej Ruvicha, gdyż sama baza jest bardzo mocna w działaniu i guaranowy dodatek tylko to podkreśla i łagodzi nieco smak.

Smakowe yerby produkowane są też z reguły na łagodnym w mocy bazowym suszu. Jako wyjątki potwierdzające regułę możemy polecić kilka faktycznie mocnych w działaniu smakówek (nie tak mocnych jednak jak wyżej opisywane yerby):  Kurupi Katuava, La Potente de FD, El Pajaro Guarana.

Znacznie bardziej pobudzającym dodatkiem od guarany zdaje się być katuava. Zauważyliśmy, że ze smakowych yerb, te z katuavą w składzie bywają całkiem mocne w działaniu.


Podziel
się

Komentarze

Brak komentarzy

Skomentuj

* Twój e-mail wygeneruje unikalny awatar i uwiarygodni komentarz. Nie będzie on wykorzystany w żaden inny sposób.


Pozostałe artykuły:


Jak wygodnie pić yerbę na wakacjach?

Jak wygodnie pić yerbę na wakacjach?

Jedni wolą podróżować samemu, drudzy z ekipą bliskich osób, ale co do jednego wszyscy Mateiści są zgodni - nieodzownym towarzyszem w podróży jest pyszna Yerba Mate! Jak ją wygodnie zabierać na wakacyjne wojaże? Nasze kreatywne rozwiązania mogą się przydać.
Sport vs Yerba Mate

Sport vs Yerba Mate

Jak yerba wpływa na aktywność fizyczną? Czy pomaga, czy nie wpływa na osiągane wyniki? Lepiej pić yerbę przed treningiem czy po treningu? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.
Akcesoria Mates Ameli - historia pełna wrażeń

Akcesoria Mates Ameli - historia pełna wrażeń

[FELIETON DZ] O ile wybór ekskluzywnych, niszowych suszy znacznie się poszerzył w ostatnich latach, o tyle zaczęliśmy odczuwać brak zjawiskowych świeżynek w temacie yerbowych naczyń i bombilli. Postanowiliśmy poszukać nowych producentów z Ameryki Południowej, w celu nawiązania owocnej współpracy - wbrew pozorom, nie była to łatwa sprawa.
Jakie rodzaje grilla są najzdrowsze?

Jakie rodzaje grilla są najzdrowsze?

[ARTYKUŁ PARTNERA] Co na ten temat sądzą polscy specjaliści grillowania? Znajdziesz tu też dowód, że Argentyńczycy nie mylą się twierdząc, że ich potrawy z grilla są zdrowe! Argentyńskie asado, czyli grillowanie za pomocą pali i krzyży wbitych w ziemię wokół ogniska, chroni mięso przed szkodliwymi oparami...
Argentyna: Asado, czyli grillowanie przy yerbie

Argentyna: Asado, czyli grillowanie przy yerbie

Na początku byli Gauchos i krowy... Czyli dlaczego grill i yerba są symbolami Argentyny oraz dlaczego są dla siebie stworzone? Ciekawe, że dwa największe argentyńskie rytuały łączą przyjacielskie relacje. O yerbie już dużo napisaliśmy; teraz pora na wielkie, argentyńskie grillowanie!
Co z yerbą po dacie ważności?

Co z yerbą po dacie ważności?

Przechowując w domu wiele rodzajów Yerba Mate na raz istnieje ryzyko, że którejś paczki nie zużyjemy przed końcem daty przydatności wydrukowanej na opakowaniu. Co w takim przypadku zrobić? Czy można bezpiecznie pić przeterminowany susz czy wyrzucić go lepiej do kosza?
Barbacuá - tradycja o krok od zapomnienia

Barbacuá - tradycja o krok od zapomnienia

Barbacuá to jedna z metod secado, czyli suszenia ostrokrzewu. Jest to kolejny, po sapeco (krótki, bezpośredni kontakt z ogniem), etap produkcji Yerba Mate. Susz następnie trafia do budynku, w którym zostaje rozłożony i wyeksponowany na ciepło doprowadzone z pieca, w którym palone jest drewno. Taki rodzaj suszenia w gorącym, drzewnym dymie to właśnie barbacuá.
Jaką yerbę wybrać na początek?

Jaką yerbę wybrać na początek?

Każdy, kto postanawia spróbować yerby, staje przed tym dylematem. Produktów do wyboru są setki, a opinie na ich temat - niejednoznaczne. Jak odnaleźć się w tym natłoku informacji? Przygotowaliśmy przejrzyste zestawienie, które pomoże Ci ocenić, jaki wybór będzie najlepszy pod Twoje gusta.
Yerba Mate na prezent dla początkującego

Yerba Mate na prezent dla początkującego

GOTOWE POMYSŁY w cenach: do 60 zł, do 100 zł i bez limitu.
Okres świąteczny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim coroczny dylemat, co kupić bliskim na prezent. Yerba okazuje się być świetnym pomysłem. Jest turbo-zdrowa, oczyszcza i wzmacnia ciało, a nawet umysł. Zobacz nasz sprawdzone propozycje.
Celebryci przyłapani z tykwą w dłoni

Celebryci przyłapani z tykwą w dłoni

Dzięki wielu pozytywnym aspektom Yerba Mate nieustannie zyskuje na popularności. Szanowne Grono Mateistów posiada w swoich szeregach niejedno znane w kraju nazwisko, a nawet rozpoznawane na całym świecie sławy, gwiazdy wielkiego ekranu, sportu czy muzyki. Zobaczcie sami!

Tykwa do Yerba Mate - przewodnik dla dociekliwych

Tykwa do Yerba Mate - przewodnik dla dociekliwych

Parzenie yerby w naturalnej tykwie posiada bez wątpienia kultowy klimat. Jednak wstępne przygotowanie, zalecenia dotyczące użytkowania czy konserwacja tego naczynka od zawsze budziło wiele pytań, jak również kontrowersji. Dlatego przygotowaliśmy wpis, w którym zebraliśmy wszystkie potrzebne Mateistom informacje. A na deser: plusy i minusy używania tykwy do Yerba Mate.
Siorbowe ciasto z chimarrão i białą czekoladą

Siorbowe ciasto z chimarrão i białą czekoladą

Każdy zaprawiony Siorbacz cieszy się z wszelkiego kontaktu z ulubionym zielem. Najwięcej kulinarnych fantazji z yerbą nasuwa brazylijska chimarrão z uwagi na swoją konsystencję przypominającą mąkę. Czyż nie cudownie zaprosić znajomych, zaproponować siorbanie w kręgu mate, a na dodatek poczęstować przepysznym ciastem z dodatkiem chimy?
Poleo to nie jest mięta polej!

Poleo to nie jest mięta polej!

W polskim internecie możemy kupić wiele mieszanek yerby z miętą polej, która de facto jest potencjalnie trującym zielem. Dlaczego więc zostały one dopuszczone do sprzedaży? Bo wcale nie ma tam tej mięty, lecz inne ziele. Mylą się nawet sami producenci Yerba Mate, podając błędne angielskie tłumaczenie składu. Przed wprowadzeniem do sklepu nowej marki z kontrowersyjnym składem, zbadaliśmy dogłębnie temat.
Kawa czy Yerba Mate — co wybrać?

Kawa czy Yerba Mate — co wybrać?

Poszukując naturalnego pobudzenia i wsparcia koncentracji w ciągu dnia, masz do wyboru dwa powszechnie na świecie lubiane i bogate w kofeinę napoje: kawa oraz yerba. Aby ułatwić Ci wybór, porównujemy korzyści płynące z obu opcji oraz praktyczne aspekty ich regularnego spożywania.  

Czy Yerba Mate wspomaga odchudzanie?

Czy Yerba Mate wspomaga odchudzanie?

Yerba Mate, czyli napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex paraguariensis) ma mnóstwo pozytywnych aspektów. Podobno odchudza... Tak, to prawda! A w tym wpisie dowiesz się, jak to wygląda z bardziej naukowego punktu widzenia.
4 rodzaje Yerba Mate z Brazylii

4 rodzaje Yerba Mate z Brazylii

Największy kraj Ameryki Południowej słynie głównie z produkcji i masowego spożywania Chimarrão. Ale zawdzięczamy mu również inne, popularne u nas typy mate: Terere, TIPO PU1 i eksportową "Zieloną" Mate. Wiesz czym się różnią? Umiesz je rozpoznać? W artykule wyjaśniamy dokładnie różnice.
Tulsi, czyli indyjskie Dobre Ziele

Tulsi, czyli indyjskie Dobre Ziele

Wszyscy wiemy, że Yerba Mate to dobre ziele z Ameryki Południowej. A jak to jest w Indiach? Poznajcie Tulsi, zwaną też żoną Wisznu, albo bazylią azjatycką - roślinę o wyjątkowym smaku i szeregu właściwości zdrowotnych.
Mini pączki z Yerba Mate

Mini pączki z Yerba Mate

Z okazji święta, które uwielbiamy - Tłusty Czwartek, przygotowaliśmy dla Was przepis na Yerbowe Pączki. Bo yerby nigdy dość! Nawet w największe święto słodkości! Ciekawy?
Czy dzieci i nastolatki mogą pić Yerba Mate?

Czy dzieci i nastolatki mogą pić Yerba Mate?

Co zrobić, jeśli w Twoim domu pojawi się malutkie dziecko, które z zaciekawieniem wyciąga rączki do Twojego napoju mocy? Lub, co zrobić, gdy Twoje nastoletnie dziecko samo zamówiło na internecie pełną paczkę dobrego ziela? Czy yerba to bezpieczny napój dla całej rodziny?
7 przykazań mateisty

7 przykazań mateisty

Internet przepełniony jest różnymi informacjami o yerba mate. Jedne są sensowne, a inne, no cóż, nieco mniej. Ale jest kilka najważniejszych rzeczy, o których warto pamiętać popijając "zielone złoto Indian Guarani".

Podoba Ci się nasz blog?

Zapisz się i śledź nowe wpisy