Poleo to nie jest mięta polej!

W polskim internecie możemy kupić wiele mieszanek yerby z miętą polej, która de facto jest potencjalnie trującym zielem. Dlaczego więc zostały one dopuszczone do sprzedaży? Bo wcale nie ma tam tej mięty, lecz inne ziele. Mylą się nawet sami producenci Yerba Mate, podając błędne angielskie tłumaczenie składu. Przed wprowadzeniem do sklepu nowej marki z kontrowersyjnym składem, zbadaliśmy dogłębnie temat.

Mogłoby się wydawać, że żyjemy w świecie, w którym wszystko ma sprecyzowaną nazwę i jest jasno określone. Okazuje się, że nie do końca tak wygląda konsumencka rzeczywistość, zwłaszcza, jeśli temat dotyczy południowoamerykańskich produktów. Ameryka Łacińska pozostawia szerokie pole do interpretacji w temacie badań i wiedzy w etnobotanicznych obszarach: zaczynając od nazewnictwa roślin rosnących na tamtych terenach, a na całej kulturze Indian Guarani kończąc. Jedną z takich niejasności jest tajemnicze ziele poleo, które jest dodatkiem w wielu znanym nam yerbach, takich jak: Cruz de Malta Poleo y Menta, Union Hierbas Serranas czy Amanda con hierbas.

Ziele poleo Lippia turbinata

Czym właściwie jest poleo? 

Jest to konkretnie ziele Lippia turbinata z rodziny werbenowatych, występujące na obszarze Ameryki Południowej. Poleo to popularny dodatek do Yerba Mate. Problemem okazał się jednak fakt, że producenci na opakowaniach zapisują najczęściej tylko jego skróconą nazwę, czyli "poleo", a w Europie ziele o takiej nazwie nie występuje. Otwiera to pole do błędnej interpretacji.

W Polsce poleo najczęściej jest mylone z miętą polej (Mentha pulegium), z ang. pennyroyal. Od wieków była ona wykorzystywana w celach leczniczych (w małych ilościach), lecz także do wywoływania "naturalnej aborcji". Mięta polej zawiera niebezpieczny związek Pulegone, który w wyniku biosyntezy (reakcji zachodzącej w żywym organizmie) przekształca się w wysoce toksyczną substancję zwaną Menthofuran. Oba te związki odpowiadają za negatywny wpływ ziela pennyroyal na funkcjonowanie nerek i wątroby. A sam Menthofuran ma udowodnione działanie wczesnoporonne.

Mięta polej Mentha pulegium pennyroyal

Dramatyczne skutki zażywania mięty polej

Anglojęzyczne źródła (www.poison.org, www.webmd.com) ostrzegają przed zażywaniem mięty polej, określając ją jako wysoce toksyczną substancję wywołującą niewydolność nerek i wątroby, a nawet śmierć.
Notuje się przypadki kobiet w ciąży pijących napar z mięty polej, które w krótkim czasie straciły dziecko. Aborcyjna dawka pennyroyal może zabić również matkę, a w łagodniejszym przypadku - powodować dożywotnie uszkodzenia nerek i wątroby.
W małych ilościach mięta polej nie jest szkodliwa dla dorosłego organizmu. Za to znany jest przypadek, gdzie dwumiesięczne dziecko wypiło napar z tej konkretnie mięty i po 14 godzinach trafiło do szpitala z uwagi na liczne niepokojące objawy, w tym niewydolność oddechową oraz podwyższoną liczbę białych krwinek. Po 4 dniach dziecko zmarło, a sekcja zwłok wykazała martwicę wątroby oraz ostrą niewydolność nerek.

Badamy sprawę powiązania mięty polej z Yerba Mate

Temat mocno nas zaniepokoił, czy faktycznie w ziołowych mieszankach Yerba Mate może być dodatek tak groźnego ziela? Bez żadnej informacji, jakim jest zagrożeniem dla dzieci czy kobiet w ciąży?

Próbując różnych yerb z dodatkiem poleo zaobserwowaliśmy podobieństwa - faktycznie, wszystkie posiadają dodatek tej samej, charakterystycznej rośliny o żółto-pomarańczowych patyczkach i pod żadnym względem nie przypomina ona w smaku mięty. To już pierwsze potwierdzenie, że nie jest to szkodliwa mięta polej.

Ziołowe Yerba Mate z poleo - porównanie suszów

Nutkę dezorientacji zasiały w nas ziołowe yerby Cachamate, które niedawno testowaliśmy, przed wprowadzeniem ich do sklepu Dobre Ziele. Wszystkie ziołowe Cachamate posiadają w składzie suszone ziele poleo (Lippia turbinata). Potwierdza to obecność żółtych patyczków i charakterystycznego smaku, który zaobserwowaliśmy wcześniej badając temat poleo w innych yerbach. Jednak na każdym opakowaniu tej marki, angielskie tłumaczenie ziela poleo brzmi "pennyroyal", czyli Mentha pulegium...
W trosce o zdrowie naszych klientów, szukaliśmy dalej potwierdzenia, co dokładnie znajduje się w składzie Cachamate, i czy na pewno nasze przypuszczenia, co do poważnego błędu w angielskim tłumaczeniu, są właściwe.

Co mówią producenci yerbowych mieszanek?

Napisaliśmy bezpośrednio do producentów posiadających w ofercie yerby z dodatkiem poleo. Poprosiliśmy o precyzyjną informację, jaka jest łacińska nazwa ziela zawartego w ich produktach.
Jako pierwsi, po kilku dniach, odezwali się do nas ludzie z plantacji Las Marias (produkującej Taragui, La Merced, Union i Mananitę). Po tygodniu doczekaliśmy się też odpowiedzi z firmy Molinos Rio de la Plata (Cruz de Malta, Nobleza Gaucha). Wszyscy odpisali konkretnie, że łacińska nazwa poleo w ich yerbach to Lippia turbinata, czyli roślina z rodziny werbenowatych. To nas bardzo uspokoiło i potwierdziło nasze domysły.

Znaleźliśmy też informacje o właściwościach prozdrowotnych ziela Lippia turbinata: podobno ma leczyć rzeżączkę, bóle żołądka; ma właściwości pobudzające, moczopędne i wspomagające trawienie. Brak tu informacji o negatywnym wpływie na ludzkie zdrowie.

Ziołowe yerby CachamateA co z marką Cachamate? Dlaczego na opakowaniu jest napisane "pennyroyal"? Czekaliśmy na odpowiedź producenta dwa tygodnie, wstrzymując się z decyzją sprowadzenia na nasze sklepowe półki ich rewelacyjnych i niesztampowych yerb ziołowych. W końcu dostaliśmy informację zwrotną od jednego z pracowników plantacji Cachamai (który, co ciekawe, ma polskie korzenie!). Odpisał nam, że poleo znajdujące się w ich yerbach, to również Lippia turbinata, a w załączniku zamieścił konwersację z pracownikiem innego działu firmy Cachamai, z którym konsultował dokładnie, jaka jest prawdziwa łacińska nazwa. 

Tym samym temat został w pełni rozwiązany. Jesteśmy spokojni, że we wszystkich produktach z naszej oferty nie znajduje się roślina szkodliwa dla zdrowia. Możemy teraz spokojnie sprzedawać pyszną yerbę Cachamate!

Podsumowanie tematu nieprecyzyjnych składów ziołowych yerb

Internet nie zawsze jest źródłem wiarygodnych informacji, a już szczególnie w tematach o źródle pochodzącym z Ameryki Południowej. Wystarczyło jedno błędne tłumaczenie z języka hiszpańskiego na angielski, by w następstwie polski internet zapełnił się groźnym dla zdrowia, a nawet życia pomówieniem, że mięta polej jest zupełnie zdrowa i bezpieczna. Nie, to poleo jest zdrowe!

W związku z tym, w yerbowych tematach, zawsze staramy się szukać informacji w językach ojczystych producentów (hiszpańskim lub portugalskim); przeszukujemy źródłowe, oficjalne strony internetowe z Argentyny, Paragwaju czy Brazylii.
Dzięki temu jesteśmy pewni produktów, które sprzedajemy. Poleo znajdujące się w yerbach z naszej oferty to zawsze Lippia turbinata, czyli dobre ziele. Nie posiada miętowego smaku i nie zawiera w sobie substancji Pulegone. A sama yerba Cachamate, choć z błędem w tłumaczeniu na opakowaniu, naprawdę bardzo nam zasmakowała. Obecnie już znajduje się w naszej ofercie, sprawdzona, smaczna i bezpieczna!

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 
Źródła fotografii:
Fot. Mentha pulegium kz.jpg, autor Kenraiz, licencja CC BY-SA 3.0.
Fot. Gardenology.org-IMG 2751 rbgs11jan.jpg, autor Raffi Kojian, licencja CC BY-SA 3.0.
Fot. Lippia_turbinata_4244.jpg, ze strony: toptropicals.com
Fot. Lippia_turbinata_4239.jpg, ze strony: toptropicals.com


Podziel
się

Komentarze

Brak komentarzy

Skomentuj

* Twój e-mail wygeneruje unikalny awatar i uwiarygodni komentarz. Nie będzie on wykorzystany w żaden inny sposób.


Pozostałe artykuły:


Kawa czy Yerba Mate — co wybrać?

Kawa czy Yerba Mate — co wybrać?

Chyba każdy, kto ostatnio podjął się poszukiwań naturalnego pobudzenia i wsparcia koncentracji w ciągu dnia, stanął przed dylematem: kawa czy yerba? Choć mogłoby się wydawać, że jest to temat na wielogodzinne dyskusje, w rzeczywistości wystarczy porównać ze sobą te dwa napoje, aby uzyskać jasny obraz sytuacji. Ten tekst powinien pomóc Ci w podjęciu tej wcale niebłahej decyzji.
Czy Yerba Mate wspomaga odchudzanie?

Czy Yerba Mate wspomaga odchudzanie?

Yerba Mate, czyli napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex paraguariensis) ma mnóstwo pozytywnych aspektów. Podobno odchudza... Tak, to prawda! A w tym wpisie dowiesz się, jak to wygląda z bardziej naukowego punktu widzenia.
4 rodzaje Yerba Mate z Brazylii

4 rodzaje Yerba Mate z Brazylii

Największy kraj Ameryki Południowej słynie głównie z produkcji i masowego spożywania Chimarrão. Ale zawdzięczamy mu również inne, popularne u nas typy mate: Terere, TIPO PU1 i eksportową "Zieloną" Mate. Wiesz czym się różnią? Umiesz je rozpoznać? W artykule wyjaśniamy dokładnie różnice.
Tulsi, czyli indyjskie Dobre Ziele

Tulsi, czyli indyjskie Dobre Ziele

Wszyscy wiemy, że Yerba Mate to dobre ziele z Ameryki Południowej. A jak to jest w Indiach? Poznajcie Tulsi, zwaną też żoną Wisznu, albo bazylią azjatycką - roślinę o wyjątkowym smaku i szeregu właściwości zdrowotnych.
Mini pączki z Yerba Mate

Mini pączki z Yerba Mate

Z okazji święta, które uwielbiamy - Tłusty Czwartek, przygotowaliśmy dla Was przepis na Yerbowe Pączki. Bo yerby nigdy dość! Nawet w największe święto słodkości! Ciekawy?
Czy dzieci i nastolatki mogą pić Yerba Mate?

Czy dzieci i nastolatki mogą pić Yerba Mate?

Co zrobić, jeśli w Twoim domu pojawi się malutkie dziecko, które z zaciekawieniem wyciąga rączki do Twojego napoju mocy? Lub, co zrobić, gdy Twoje nastoletnie dziecko samo zamówiło na internecie pełną paczkę dobrego ziela? Czy yerba to bezpieczny napój dla całej rodziny?
7 przykazań mateisty

7 przykazań mateisty

Internet przepełniony jest różnymi informacjami o yerba mate. Jedne są sensowne, a inne, no cóż, nieco mniej. Ale jest kilka najważniejszych rzeczy, o których warto pamiętać popijając "zielone złoto indian Guarani".

Podoba Ci się nasz blog?

Zapisz się i śledź nowe wpisy