Poleo to nie jest mięta polej!

W polskim internecie możemy kupić wiele mieszanek yerby z miętą polej, która de facto jest potencjalnie trującym zielem. Dlaczego więc zostały one dopuszczone do sprzedaży? Bo wcale nie ma tam tej mięty, lecz inne ziele. Mylą się nawet sami producenci Yerba Mate, podając błędne angielskie tłumaczenie składu. Przed wprowadzeniem do sklepu nowej marki z kontrowersyjnym składem, zbadaliśmy dogłębnie temat.

Mogłoby się wydawać, że żyjemy w świecie, w którym wszystko ma sprecyzowaną nazwę i jest jasno określone. Okazuje się, że nie do końca tak wygląda konsumencka rzeczywistość, zwłaszcza, jeśli temat dotyczy południowoamerykańskich produktów. Ameryka Łacińska pozostawia szerokie pole do interpretacji w temacie badań i wiedzy w etnobotanicznych obszarach: zaczynając od nazewnictwa roślin rosnących na tamtych terenach, a na całej kulturze Indian Guarani kończąc. Jedną z takich niejasności jest tajemnicze ziele poleo, które jest dodatkiem w wielu znanym nam yerbach, takich jak: Cruz de Malta Poleo y Menta, Union Hierbas Serranas czy Amanda con hierbas.

Ziele poleo Lippia turbinata

Czym właściwie jest poleo? 

Jest to konkretnie ziele Lippia turbinata z rodziny werbenowatych, występujące na obszarze Ameryki Południowej. Poleo to popularny dodatek do Yerba Mate. Problemem okazał się jednak fakt, że producenci na opakowaniach zapisują najczęściej tylko jego skróconą nazwę, czyli "poleo", a w Europie ziele o takiej nazwie nie występuje. Otwiera to pole do błędnej interpretacji.

W Polsce poleo najczęściej jest mylone z miętą polej (Mentha pulegium), z ang. pennyroyal. Od wieków była ona wykorzystywana w celach leczniczych (w małych ilościach), lecz także do wywoływania "naturalnej aborcji". Mięta polej zawiera niebezpieczny związek Pulegone, który w wyniku biosyntezy (reakcji zachodzącej w żywym organizmie) przekształca się w wysoce toksyczną substancję zwaną Menthofuran. Oba te związki odpowiadają za negatywny wpływ ziela pennyroyal na funkcjonowanie nerek i wątroby. A sam Menthofuran ma udowodnione działanie wczesnoporonne.

Mięta polej Mentha pulegium pennyroyal

Dramatyczne skutki zażywania mięty polej

Anglojęzyczne źródła (www.poison.org, www.webmd.com) ostrzegają przed zażywaniem mięty polej, określając ją jako wysoce toksyczną substancję wywołującą niewydolność nerek i wątroby, a nawet śmierć.
Notuje się przypadki kobiet w ciąży pijących napar z mięty polej, które w krótkim czasie straciły dziecko. Aborcyjna dawka pennyroyal może zabić również matkę, a w łagodniejszym przypadku - powodować dożywotnie uszkodzenia nerek i wątroby.
W małych ilościach mięta polej nie jest szkodliwa dla dorosłego organizmu. Za to znany jest przypadek, gdzie dwumiesięczne dziecko wypiło napar z tej konkretnie mięty i po 14 godzinach trafiło do szpitala z uwagi na liczne niepokojące objawy, w tym niewydolność oddechową oraz podwyższoną liczbę białych krwinek. Po 4 dniach dziecko zmarło, a sekcja zwłok wykazała martwicę wątroby oraz ostrą niewydolność nerek.

Badamy sprawę powiązania mięty polej z Yerba Mate

Temat mocno nas zaniepokoił, czy faktycznie w ziołowych mieszankach Yerba Mate może być dodatek tak groźnego ziela? Bez żadnej informacji, jakim jest zagrożeniem dla dzieci czy kobiet w ciąży?

Próbując różnych yerb z dodatkiem poleo zaobserwowaliśmy podobieństwa - faktycznie, wszystkie posiadają dodatek tej samej, charakterystycznej rośliny o żółto-pomarańczowych patyczkach i pod żadnym względem nie przypomina ona w smaku mięty. To już pierwsze potwierdzenie, że nie jest to szkodliwa mięta polej.

Ziołowe Yerba Mate z poleo - porównanie suszów

Nutkę dezorientacji zasiały w nas ziołowe yerby Cachamate, które niedawno testowaliśmy, przed wprowadzeniem ich do sklepu Dobre Ziele. Wszystkie ziołowe Cachamate posiadają w składzie suszone ziele poleo (Lippia turbinata). Potwierdza to obecność żółtych patyczków i charakterystycznego smaku, który zaobserwowaliśmy wcześniej badając temat poleo w innych yerbach. Jednak na każdym opakowaniu tej marki, angielskie tłumaczenie ziela poleo brzmi "pennyroyal", czyli Mentha pulegium...
W trosce o zdrowie naszych klientów, szukaliśmy dalej potwierdzenia, co dokładnie znajduje się w składzie Cachamate, i czy na pewno nasze przypuszczenia, co do poważnego błędu w angielskim tłumaczeniu, są właściwe.

Co mówią producenci yerbowych mieszanek?

Napisaliśmy bezpośrednio do producentów posiadających w ofercie yerby z dodatkiem poleo. Poprosiliśmy o precyzyjną informację, jaka jest łacińska nazwa ziela zawartego w ich produktach.
Jako pierwsi, po kilku dniach, odezwali się do nas ludzie z plantacji Las Marias (produkującej Taragui, La Merced, Union i Mananitę). Po tygodniu doczekaliśmy się też odpowiedzi z firmy Molinos Rio de la Plata (Cruz de Malta, Nobleza Gaucha). Wszyscy odpisali konkretnie, że łacińska nazwa poleo w ich yerbach to Lippia turbinata, czyli roślina z rodziny werbenowatych. To nas bardzo uspokoiło i potwierdziło nasze domysły.

Znaleźliśmy też informacje o właściwościach prozdrowotnych ziela Lippia turbinata: podobno ma leczyć rzeżączkę, bóle żołądka; ma właściwości pobudzające, moczopędne i wspomagające trawienie. Brak tu informacji o negatywnym wpływie na ludzkie zdrowie.

Ziołowe yerby CachamateA co z marką Cachamate? Dlaczego na opakowaniu jest napisane "pennyroyal"? Czekaliśmy na odpowiedź producenta dwa tygodnie, wstrzymując się z decyzją sprowadzenia na nasze sklepowe półki ich rewelacyjnych i niesztampowych yerb ziołowych. W końcu dostaliśmy informację zwrotną od jednego z pracowników plantacji Cachamai (który, co ciekawe, ma polskie korzenie!). Odpisał nam, że poleo znajdujące się w ich yerbach, to również Lippia turbinata, a w załączniku zamieścił konwersację z pracownikiem innego działu firmy Cachamai, z którym konsultował dokładnie, jaka jest prawdziwa łacińska nazwa. 

Tym samym temat został w pełni rozwiązany. Jesteśmy spokojni, że we wszystkich produktach z naszej oferty nie znajduje się roślina szkodliwa dla zdrowia. Możemy teraz spokojnie sprzedawać pyszną yerbę Cachamate!

Podsumowanie tematu nieprecyzyjnych składów ziołowych yerb

Internet nie zawsze jest źródłem wiarygodnych informacji, a już szczególnie w tematach o źródle pochodzącym z Ameryki Południowej. Wystarczyło jedno błędne tłumaczenie z języka hiszpańskiego na angielski, by w następstwie polski internet zapełnił się groźnym dla zdrowia, a nawet życia pomówieniem, że mięta polej jest zupełnie zdrowa i bezpieczna. Nie, to poleo jest zdrowe!

W związku z tym, w yerbowych tematach, zawsze staramy się szukać informacji w językach ojczystych producentów (hiszpańskim lub portugalskim); przeszukujemy źródłowe, oficjalne strony internetowe z Argentyny, Paragwaju czy Brazylii.
Dzięki temu jesteśmy pewni produktów, które sprzedajemy. Poleo znajdujące się w yerbach z naszej oferty to zawsze Lippia turbinata, czyli dobre ziele. Nie posiada miętowego smaku i nie zawiera w sobie substancji Pulegone. A sama yerba Cachamate, choć z błędem w tłumaczeniu na opakowaniu, naprawdę bardzo nam zasmakowała. Obecnie już znajduje się w naszej ofercie, sprawdzona, smaczna i bezpieczna!

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 
Źródła fotografii:
Fot. Mentha pulegium kz.jpg, autor Kenraiz, licencja CC BY-SA 3.0.
Fot. Gardenology.org-IMG 2751 rbgs11jan.jpg, autor Raffi Kojian, licencja CC BY-SA 3.0.
Fot. Lippia_turbinata_4244.jpg, ze strony: toptropicals.com
Fot. Lippia_turbinata_4239.jpg, ze strony: toptropicals.com


Podziel
się

Komentarze

Jenny30 maja 2021
This is super useful, thank you!

Skomentuj

* Twój e-mail wygeneruje unikalny awatar i uwiarygodni komentarz. Nie będzie on wykorzystany w żaden inny sposób.


Pozostałe artykuły:


Jak wygodnie pić yerbę na wakacjach?

Jak wygodnie pić yerbę na wakacjach?

Jedni wolą podróżować samemu, drudzy z ekipą bliskich osób, ale co do jednego wszyscy Mateiści są zgodni - nieodzownym towarzyszem w podróży jest pyszna Yerba Mate! Jak ją wygodnie zabierać na wakacyjne wojaże? Nasze kreatywne rozwiązania mogą się przydać.
Sport vs Yerba Mate

Sport vs Yerba Mate

Jak yerba wpływa na aktywność fizyczną? Czy pomaga, czy nie wpływa na osiągane wyniki? Lepiej pić yerbę przed treningiem czy po treningu? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.
Akcesoria Mates Ameli - historia pełna wrażeń

Akcesoria Mates Ameli - historia pełna wrażeń

[FELIETON DZ] O ile wybór ekskluzywnych, niszowych suszy znacznie się poszerzył w ostatnich latach, o tyle zaczęliśmy odczuwać brak zjawiskowych świeżynek w temacie yerbowych naczyń i bombilli. Postanowiliśmy poszukać nowych producentów z Ameryki Południowej, w celu nawiązania owocnej współpracy - wbrew pozorom, nie była to łatwa sprawa.
Jakie rodzaje grilla są najzdrowsze?

Jakie rodzaje grilla są najzdrowsze?

[ARTYKUŁ PARTNERA] Co na ten temat sądzą polscy specjaliści grillowania? Znajdziesz tu też dowód, że Argentyńczycy nie mylą się twierdząc, że ich potrawy z grilla są zdrowe! Argentyńskie asado, czyli grillowanie za pomocą pali i krzyży wbitych w ziemię wokół ogniska, chroni mięso przed szkodliwymi oparami...
Argentyna: Asado, czyli grillowanie przy yerbie

Argentyna: Asado, czyli grillowanie przy yerbie

Na początku byli Gauchos i krowy... Czyli dlaczego grill i yerba są symbolami Argentyny oraz dlaczego są dla siebie stworzone? Ciekawe, że dwa największe argentyńskie rytuały łączą przyjacielskie relacje. O yerbie już dużo napisaliśmy; teraz pora na wielkie, argentyńskie grillowanie!
Co z yerbą po dacie ważności?

Co z yerbą po dacie ważności?

Przechowując w domu wiele rodzajów Yerba Mate na raz istnieje ryzyko, że którejś paczki nie zużyjemy przed końcem daty przydatności wydrukowanej na opakowaniu. Co w takim przypadku zrobić? Czy można bezpiecznie pić przeterminowany susz czy wyrzucić go lepiej do kosza?
Barbacuá - tradycja o krok od zapomnienia

Barbacuá - tradycja o krok od zapomnienia

Barbacuá to jedna z metod secado, czyli suszenia ostrokrzewu. Jest to kolejny, po sapeco (krótki, bezpośredni kontakt z ogniem), etap produkcji Yerba Mate. Susz następnie trafia do budynku, w którym zostaje rozłożony i wyeksponowany na ciepło doprowadzone z pieca, w którym palone jest drewno. Taki rodzaj suszenia w gorącym, drzewnym dymie to właśnie barbacuá.
Jaką yerbę wybrać na początek?

Jaką yerbę wybrać na początek?

Każdy, kto postanawia spróbować yerby, staje przed tym dylematem. Produktów do wyboru są setki, a opinie na ich temat - niejednoznaczne. Jak odnaleźć się w tym natłoku informacji? Przygotowaliśmy przejrzyste zestawienie, które pomoże Ci ocenić, jaki wybór będzie najlepszy pod Twoje gusta.
Yerba Mate na prezent dla początkującego

Yerba Mate na prezent dla początkującego

GOTOWE POMYSŁY w cenach: do 60 zł, do 100 zł i bez limitu.
Okres świąteczny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim coroczny dylemat, co kupić bliskim na prezent. Yerba okazuje się być świetnym pomysłem. Jest turbo-zdrowa, oczyszcza i wzmacnia ciało, a nawet umysł. Zobacz nasz sprawdzone propozycje.
Celebryci przyłapani z tykwą w dłoni

Celebryci przyłapani z tykwą w dłoni

Dzięki wielu pozytywnym aspektom Yerba Mate nieustannie zyskuje na popularności. Szanowne Grono Mateistów posiada w swoich szeregach niejedno znane w kraju nazwisko, a nawet rozpoznawane na całym świecie sławy, gwiazdy wielkiego ekranu, sportu czy muzyki. Zobaczcie sami!

Tykwa do Yerba Mate - przewodnik dla dociekliwych

Tykwa do Yerba Mate - przewodnik dla dociekliwych

Parzenie yerby w naturalnej tykwie posiada bez wątpienia kultowy klimat. Jednak wstępne przygotowanie, zalecenia dotyczące użytkowania czy konserwacja tego naczynka od zawsze budziło wiele pytań, jak również kontrowersji. Dlatego przygotowaliśmy wpis, w którym zebraliśmy wszystkie potrzebne Mateistom informacje. A na deser: plusy i minusy używania tykwy do Yerba Mate.
Siorbowe ciasto z chimarrão i białą czekoladą

Siorbowe ciasto z chimarrão i białą czekoladą

Każdy zaprawiony Siorbacz cieszy się z wszelkiego kontaktu z ulubionym zielem. Najwięcej kulinarnych fantazji z yerbą nasuwa brazylijska chimarrão z uwagi na swoją konsystencję przypominającą mąkę. Czyż nie cudownie zaprosić znajomych, zaproponować siorbanie w kręgu mate, a na dodatek poczęstować przepysznym ciastem z dodatkiem chimy?
Kawa czy Yerba Mate — co wybrać?

Kawa czy Yerba Mate — co wybrać?

Poszukując naturalnego pobudzenia i wsparcia koncentracji w ciągu dnia, masz do wyboru dwa powszechnie na świecie lubiane i bogate w kofeinę napoje: kawa oraz yerba. Aby ułatwić Ci wybór, porównujemy korzyści płynące z obu opcji oraz praktyczne aspekty ich regularnego spożywania.  

Czy Yerba Mate wspomaga odchudzanie?

Czy Yerba Mate wspomaga odchudzanie?

Yerba Mate, czyli napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex paraguariensis) ma mnóstwo pozytywnych aspektów. Podobno odchudza... Tak, to prawda! A w tym wpisie dowiesz się, jak to wygląda z bardziej naukowego punktu widzenia.
4 rodzaje Yerba Mate z Brazylii

4 rodzaje Yerba Mate z Brazylii

Największy kraj Ameryki Południowej słynie głównie z produkcji i masowego spożywania Chimarrão. Ale zawdzięczamy mu również inne, popularne u nas typy mate: Terere, TIPO PU1 i eksportową "Zieloną" Mate. Wiesz czym się różnią? Umiesz je rozpoznać? W artykule wyjaśniamy dokładnie różnice.
Tulsi, czyli indyjskie Dobre Ziele

Tulsi, czyli indyjskie Dobre Ziele

Wszyscy wiemy, że Yerba Mate to dobre ziele z Ameryki Południowej. A jak to jest w Indiach? Poznajcie Tulsi, zwaną też żoną Wisznu, albo bazylią azjatycką - roślinę o wyjątkowym smaku i szeregu właściwości zdrowotnych.
Mini pączki z Yerba Mate

Mini pączki z Yerba Mate

Z okazji święta, które uwielbiamy - Tłusty Czwartek, przygotowaliśmy dla Was przepis na Yerbowe Pączki. Bo yerby nigdy dość! Nawet w największe święto słodkości! Ciekawy?
Czy dzieci i nastolatki mogą pić Yerba Mate?

Czy dzieci i nastolatki mogą pić Yerba Mate?

Co zrobić, jeśli w Twoim domu pojawi się malutkie dziecko, które z zaciekawieniem wyciąga rączki do Twojego napoju mocy? Lub, co zrobić, gdy Twoje nastoletnie dziecko samo zamówiło na internecie pełną paczkę dobrego ziela? Czy yerba to bezpieczny napój dla całej rodziny?
7 przykazań mateisty

7 przykazań mateisty

Internet przepełniony jest różnymi informacjami o yerba mate. Jedne są sensowne, a inne, no cóż, nieco mniej. Ale jest kilka najważniejszych rzeczy, o których warto pamiętać popijając "zielone złoto Indian Guarani".

Podoba Ci się nasz blog?

Zapisz się i śledź nowe wpisy