Jak wygodnie pić yerbę na wakacjach?

Jedni wolą podróżować samemu, drudzy z ekipą bliskich osób, ale co do jednego wszyscy Mateiści są zgodni - nieodzownym towarzyszem w podróży jest pyszna Yerba Mate!
Postanowiliśmy nieco przybliżyć temat siorbania w różnych miejscach poza domem, porównać wady i zalety różnych sposobów parzenia w terenie i omówić, jak poradzić sobie z plenerowymi problemami. Nasze sprawdzone, kreatywne rozwiązania mogą Ci się przydać!

Tym samym otwieramy nową serię artykułów z yerbą w świat, w której poruszymy tematy związane z zabieraniem yerby poza mury domu czy miejsce codziennej pracy.

Chimarrao pita podczas wakacji nad morzem

Wakacje z Yerba Mate


Pakując się na wakacje, każdy pasjonat Yerba Mate staje przed dylematem: czy brać yerbę, czy nie brać?. "Urlop jest długi to lepiej wziąć... Ale znowu będę wiecznie w trasie, to nie ma sensu targać tych akcesoriów... Chimarrão to bym się na plaży napił… Tylko wtedy potrzebuję zabrać termos 2,5 litra Termolar, bo pianka najlepsza i smak…". Postaramy się pomóc w podobnych, urlopowych wyzwaniach.

Ale najpierw, dla zwiększenia motywacji do wakacyjnego siorbania, przeczytaj:

Dlaczego warto zabrać yerbę na urlop? #siorbięwszędzie


Terere w urugwajskim torpedo w górachWydawać się może, że na wakacjach nie ma czasu na przyrządzanie yerby i najwygodniej korzystać z gotowych napojów w butelkach. Jednak yerba ma coś, czego nie mają inne napoje w takich dużych ilościach - witaminy i minerały. W upalne letnie dni są one szczególnie pożądane, zarówno na plaży, jak i w górach. Yerba funkcjonuje w synergii z gorącą pogodą, gdyż świetnie uzupełnia sole mineralne, które człowiek wypoci w trakcie wysiłku fizycznego bądź wskutek wysokich temperatur. P

Yerbowa dawka kofeiny doda Ci też energii do długich marszy czy sportów wodnych. Więcej w tym temacie znajdziesz w artykule Sport vs Yerba Mate.

Poza tym - nie ma to jak posiedzieć sobie spokojnie przy yerbie, samemu bądź z bliskimi. Na co dzień często nie ma na to czasu, a mate pijemy pomiędzy pracą, a domowymi obowiązkami, toteż wakacje mogą być idealną okazją na leniwe siorbanie i raczenie się chwilą.

Zobacz również:
Czy Yerba Mate odwadnia organizm? 
Czy Yerba Mate wypłukuje magnez oraz inne minerały? 

Naturalny relaks


Yerba w Palo Santo z bombillą z Palo Santo; nad morzemSłońce, świeże powietrze, obcowanie z przyrodą i naturalna Yerba Mate mają pozytywny wpływ na samopoczucie, dobry humor i ogólne zdrowie psychiczne. To doskonały sposób na relaks, aby "naładować własne akumulatory" na kolejny rok pełen wyzwań. Rytuał przyrządzania yerby na świeżym powietrzu doskonale wkomponowuje się wakacyjny, leniwy chillout. Od tego są wakacje, aby zwolnić życiowe tempo i cieszyć się chwilą obecną, prawda?

Wyjazdy jednak wiążą się z koniecznością przystosowania do warunków zastanych - innych niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień. Yerba przywieziona z domu może być tym drobnym, lecz znaczącym elementem, który pomoże Ci się zaaklimatyzować w nowym otoczeniu. Po pierwszym łyku, poczujesz się dobrze... jak w domu!

Teraz czas na minusy. Jakie trudności mogą stać na przeszkodzie wakacyjnego siorbania? I jak je rozwiązać?


Yerba na plaży o zachodzie słońca


Praktycznie rozwiązania na yerbowe kłopoty


Jak transportować yerbę i cały jej osprzęt?


Chimarrao na wakacjach nad morzemJedną z głównych przeszkód zniechęcających do zabierania yerby na wakacje czy też na każdorazowe wyjście w plener jest transport: na miejsce pobytu, a później - spacerowanie z naczynkiem i termosem.

Gdy podróżujesz własnym samochodem, to wystarczy karton, w którym zmieści się yerba (jedna lub kilka paczek), naczynka i ulubione rurki. Wystarczy jeden komplet akcesoriów, ale jak to mawiają: kto bogatemu zabroni? ;) Karton wystarczająco zabezpieczy naczynka przed zmiażdżeniem pod naporem innych ciężkich bagaży.
Termos natomiast najlepiej spakować do torby podróżnej, ponieważ jest za ciężki i twardy - może potłuc naczynka podczas większych wstrząsów.

Inaczej sytuacja wygląda, gdy podróż odbywa się publicznymi środkami komunikacji. Tutaj zależy nam na możliwie najmniejszej wadze i objętości bagażu. Polecamy: Spakuj do torby tylko jedno naczynko, rurkę i mały termos (polecamy 0,7l). No dobra... ale co z yerbą?
Żeby jej nie dźwigać na plecach, możesz 1 dzień roboczy przed planowanym przyjazdem zamówić sobie Yerba Mate do paczkomatu w miejscu docelowego pobytu. Gdy dojedziesz na miejsce - lada chwila Twoja yerba będzie w pobliskim paczkomacie!
Oczywiście rozumiemy, że możesz nie doczekać się tej chwili, więc lepiej jednak zabierz ze sobą 2-3 porcje suszu w plastikowych woreczkach strunowych lub w ich wielorazowych odpowiednikach.

TIP: W takim wypadku przemyśl, ile yerby dasz radę wypić w trakcie wakacji, żeby nie wracać z dodatkowymi 5 kg suszu ;)

I jeszcze jeden transportowy TIP: Małe naczynko łatwiej będzie spakować i transportować.  Najlepiej sprawdzą się naczynka drewniane ze względu na wytrzymałość i brak możliwości potłuczenia. Dodatkowo, mała pojemność niesie ze sobą znacznie więcej zalet, o których przeczytasz w artykule Dlaczego lubimy małe naczynka do yerby?

Jak zadbać o wodę w odpowiedniej temperaturze?


Yerba w tykwie przyozdobionej kwiatkiem, na łąceJeśli w miejscu noclegu jest dostępny czajnik lub lodówka to problem z głowy. Lód można kupić gotowy na stacji benzynowej lub w markecie i wrzucić do zamrażarki - potem tylko wsypać odpowiednią porcję do termosu i zalać zimną wodą.
Natomiast ciepłą wodę przygotujesz w czajniku, jak co dzień. Jeśli korzystasz z termometru, a nie masz go ze sobą na urlopie, skorzystaj z alternatywnych metod sprawdzania odpowiedniej temperatury do zalewania yerby.

Gorzej sytuacja wygląda, gdy dostępu do takich wygód nie mamy, np. śpiąc w namiocie. Wtedy skazani jesteśmy na palnik (gorąca woda) i lodówkę turystyczną (zimna woda do terere) bądź uprzejmość okolicznych lokali.

W drugim przypadku możesz przygotować termos z odpowiednią ilością letniej wody (około 20-30% objętości) i poprosić w pobliskim lokalu o uzupełnienie termosu wrzątkiem. W efekcie otrzymasz wodę o odpowiedniej temperaturze do yerby na gorąco.

Nie krępuj się prosić o sam wrzątek; ludzie chętnie pomagają w potrzebie w zamian za okazaną radość na twarzy Yerbopijcy ;) Analogicznie można postąpić z lodem, choć ten nie jest tak powszechnie dostępny, jak czajnik z wodą.

Co zrobić z przepitą yerbą?


Chimarrao na nadmorskim klifie w GdyniGdy już skończysz siorbać w trasie, pewnie zastanawiasz się, co począć z naczynkiem. W środku jest pełno mokrego suszu, więc słabym pomysłem jest wrzucenie go do torby. Niesienie go w dłoni przez kolejne 2 godziny trasy również nie należy do najwygodniejszych rozwiązań... Choć nałogowy Yerbiarz dziwnie się czuje mając obie dłonie puste ;P

Pierwsze rozwiązanie, zgodnie z zasadą rodowitych mieszkańców Ameryki Południowej, to oddanie daru Matce Naturze - czyli najzwyczajniej w świecie wyrzuć susz na kawałek trawnika lub w krzaki - oczywiście w jakieś ustronne miejsce, aby nie naruszyć "estetyki krajobrazu". Yerbowe resztki to produkt naturalny, więc nie zaśmieca środowiska i szybko ulegnie biodegradacji użyźniając glebę; natomiast po wyschnięciu wiatr rozniesie zmielone listki.

Następnie, jeśli zostało jeszcze trochę wody w termosie albo dostępne jest inne źródło czystej wody - wystarczy przepłukać naczynko i bombillę wodą, przetrzeć i wrzucić do torby - o ile nie jest to tykwa, która lepiej, żeby wysychała na otwartym powietrzu.

Jeśli jednak martwisz się, że ubrudzisz sobie plecak albo nie masz gdzie wyrzucić suszu, to warto mieć przy sobie reklamówkę, do której można włożyć umyte akcesoria lub nawet całe naczynko z suszem i rurką, zawiązać szczelnie i możliwie bezpiecznie ustawić w pozycji pionowej w plecaku. I pamiętaj o opróżnieniu i wysuszeniu naczynia, jak tylko będzie ku temu możliwość!

Co o mnie inni ludzie pomyślą?


Z jednej strony błahostka, którą nie należy się przejmować, z drugiej strony jednak niektórzy mają wewnętrzny opór przed wyróżnianiem się z tłumu. Publiczne picie Yerba Mate w Polsce nie jest nadal powszechnym widokiem i może wiązać się z dziwnym spojrzeniem obcych ludzi.

Sam chodziłem po plaży i klifach w Gdyni Orłowo z termosem Termolar R-Evolution 2,5 l i wielką cuią z chimarrão, a znajomi, którzy szli plażą kilka metrów za mną słyszeli dociekliwe komentarze: "Z takim wielkim termosem po plaży?"; "A ciekawe, co to?"; "Gdzie można dostać takie lemoniady?"; "O masakra, dziwni ludzie, że chce się im tyle nosić?"...

Oczywiście, po chwili analizy ich rozmów, które przypadkiem zostały podsłuchane, ogólny kontekst okazał się całkiem pozytywny - w większości przypadków. Może udało mi się kogoś na tyle zainteresować yerbą, że sam ją kiedyś spróbuje? W każdym razie, zawsze warto szerzyć pozytywną i zdrową kulturę!

Yerba w algarrobo na tle górskich krajobrazów

Alternatywne sposoby picia yerby na wakacjach


Jeśli jednak nie chcesz w najmniejszym stopniu trudzić się przyrządzaniem yerby w tradycyjny sposób, a yerbę chętnie zawsze wypijesz - jakby Ci ktoś zrobił i podał do hamaku, prawda? ;) - możesz skorzystać z prostszych sposobów picia yerby:

Pierwszy z nich to skorzystanie z naczynka 3w1 typu "Yerbomos" i "Terermos" (ten służy tylko do yerby na zimno). Znika tu problem z noszeniem w obu dłoniach naczynka i termosu. Takie naczynia można tez przypiąć do plecaka, co ułatwi transport. Oczywiście nie są one w 100% szczelne, dlatego, jeśli już chcemy włożyc je do środku plecaka to tylko jeśli mamy pewność, że będą cały czas w pozycji pionowej.

Butelkowana yerba domowej roboty
Drugą propozycją jest przyrządzenie sobie butelkowanej yerby domowej roboty. Wystarczy zaparzyć yerbę wcześniej w garnku lub french pressie. Na ciepło lub metodą Cold Brew i odsączyć napar do bidonu/ butelki/ termosu, aby susz za długo się nie parzył. Polecamy do tego gazę lub ścierkę tetrową.
Wtedy można pić swój ulubiony napar w formie identycznej jak pozostałe napoje butelkowane.


UWAGA: Tak przyrządzonego naparu nie trzymaj dłużej niż 2-3 dni i przechowuj go z dala od promieni słonecznych, najlepiej w możliwie chłodnej temperaturze. Z racji tego, że napar jest naturalny i bez konserwantów może szybko tracić swoje pozytywne właściwości oraz smak wraz z upływem czasu.

Wizja yerbowej utopii


Chyba dla każdego wkręconego Yerbopijcy marzeniem jest wizja kraju, w którym na każdym kroku można spotkać kogoś siorbiącego mate na ulicy. Gdzie ludzie spotykają się w plenerze w dużym gronie, żeby wspólnie rozmawiać i cieszyć się chwilą - przy yerbie! Gdzie noszenie ze sobą termosu i naczynka jest czymś zupełnie normalnym - tak, jak w krajach Ameryki Południowej.
Ilu z Was marzy, żeby pojechać do Argentyny, Paragwaju, Południowej Brazylii czy Urugwaju, żeby zobaczyć ten widok i spróbować żyć w taki sposób? Ilu z Was chciałoby, żeby kilka yerbowych i mentalnych składników kultury tych krajów pojawiło się w Polsce?
Możemy to wprowadzić poprzez małe działania każdego z nas: poprzez dumne i radosne picie yerby, gdzie się wędruje - zgodnie z ideą #siorbięwszędzie. Aby jak najwięcej osób mogło zobaczyć i poznać piękną i zdrową kulturę Yerba Mate!

Terere nad górskim potokiem

Z naszych doświadczeń


  • Jeśli zastanawiasz się, jaką yerbę wybrać na letnie wakacje, to subiektywnie polecamy ziołowe mieszanki, które idealnie orzeźwiają na ciepło, a jeszcze bardziej w formie terere!
  • Kiedy spacerowanie z yerbą wejdzie w nawyk, to naczynko w dłoni kompletnie nie jest problemem - staje się naturalne.
  • Dla doświadczonego Yerbopijcy szybkie przygotowanie naparu w każdych warunkach jest szybkie i proste. Jeśli masz już trochę wprawy, okoliczności przestają być przeszkodą.
  • Reakcje ludzi na widok osoby nie rozstającej się z naczynkiem stają się zabawne i mają charakter raczej pozytywny. Wzbudzasz zainteresowanie dobrym tematem.
  • Podczas aktywnego urlopu zazwyczaj siorbie się mniej; nie zawsze jest czas na spokojną yerbkę. Mimo wszystko, przyjemnie jest móc sobie zaparzyć ulubiony susz i móc celebrować go sobie  bez zbędnego pośpiechu.

A może yerbowy "odwyk"?


Jeśli jednak zdecydujesz nie brać yerby ze sobą lub zwyczajnie zapomnisz jej spakować - wykorzystaj to na plus. Warto czasem odstawić yerbę na pewien czas, żeby po powrocie do naparu na nowo docenić jej smak i działanie. Zarówno regularne siorbanie, jak i robienie przerw od naparu ma swoje plusy.

Podziel
się

Komentarze

Kumitsu 22 lipca 2021
Genialny artykuł, i świetny pomysł na serię :) Czekam z niecierpliwością na więcej ;)

Skomentuj

* Twój e-mail wygeneruje unikalny awatar i uwiarygodni komentarz. Nie będzie on wykorzystany w żaden inny sposób.


Pozostałe artykuły:


Sport vs Yerba Mate

Sport vs Yerba Mate

Jak yerba wpływa na aktywność fizyczną? Czy pomaga, czy nie wpływa na osiągane wyniki? Lepiej pić yerbę przed treningiem czy po treningu? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.
Akcesoria Mates Ameli - historia pełna wrażeń

Akcesoria Mates Ameli - historia pełna wrażeń

[FELIETON DZ] O ile wybór ekskluzywnych, niszowych suszy znacznie się poszerzył w ostatnich latach, o tyle zaczęliśmy odczuwać brak zjawiskowych świeżynek w temacie yerbowych naczyń i bombilli. Postanowiliśmy poszukać nowych producentów z Ameryki Południowej, w celu nawiązania owocnej współpracy - wbrew pozorom, nie była to łatwa sprawa.
Jakie rodzaje grilla są najzdrowsze?

Jakie rodzaje grilla są najzdrowsze?

[ARTYKUŁ PARTNERA] Co na ten temat sądzą polscy specjaliści grillowania? Znajdziesz tu też dowód, że Argentyńczycy nie mylą się twierdząc, że ich potrawy z grilla są zdrowe! Argentyńskie asado, czyli grillowanie za pomocą pali i krzyży wbitych w ziemię wokół ogniska, chroni mięso przed szkodliwymi oparami...
Argentyna: Asado, czyli grillowanie przy yerbie

Argentyna: Asado, czyli grillowanie przy yerbie

Na początku byli Gauchos i krowy... Czyli dlaczego grill i yerba są symbolami Argentyny oraz dlaczego są dla siebie stworzone? Ciekawe, że dwa największe argentyńskie rytuały łączą przyjacielskie relacje. O yerbie już dużo napisaliśmy; teraz pora na wielkie, argentyńskie grillowanie!
Co z yerbą po dacie ważności?

Co z yerbą po dacie ważności?

Przechowując w domu wiele rodzajów Yerba Mate na raz istnieje ryzyko, że którejś paczki nie zużyjemy przed końcem daty przydatności wydrukowanej na opakowaniu. Co w takim przypadku zrobić? Czy można bezpiecznie pić przeterminowany susz czy wyrzucić go lepiej do kosza?
Barbacuá - tradycja o krok od zapomnienia

Barbacuá - tradycja o krok od zapomnienia

Barbacuá to jedna z metod secado, czyli suszenia ostrokrzewu. Jest to kolejny, po sapeco (krótki, bezpośredni kontakt z ogniem), etap produkcji Yerba Mate. Susz następnie trafia do budynku, w którym zostaje rozłożony i wyeksponowany na ciepło doprowadzone z pieca, w którym palone jest drewno. Taki rodzaj suszenia w gorącym, drzewnym dymie to właśnie barbacuá.
Jaką yerbę wybrać na początek?

Jaką yerbę wybrać na początek?

Każdy, kto postanawia spróbować yerby, staje przed tym dylematem. Produktów do wyboru są setki, a opinie na ich temat - niejednoznaczne. Jak odnaleźć się w tym natłoku informacji? Przygotowaliśmy przejrzyste zestawienie, które pomoże Ci ocenić, jaki wybór będzie najlepszy pod Twoje gusta.
Yerba Mate na prezent dla początkującego

Yerba Mate na prezent dla początkującego

GOTOWE POMYSŁY w cenach: do 60 zł, do 100 zł i bez limitu.
Okres świąteczny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim coroczny dylemat, co kupić bliskim na prezent. Yerba okazuje się być świetnym pomysłem. Jest turbo-zdrowa, oczyszcza i wzmacnia ciało, a nawet umysł. Zobacz nasz sprawdzone propozycje.
Celebryci przyłapani z tykwą w dłoni

Celebryci przyłapani z tykwą w dłoni

Dzięki wielu pozytywnym aspektom Yerba Mate nieustannie zyskuje na popularności. Szanowne Grono Mateistów posiada w swoich szeregach niejedno znane w kraju nazwisko, a nawet rozpoznawane na całym świecie sławy, gwiazdy wielkiego ekranu, sportu czy muzyki. Zobaczcie sami!

Tykwa do Yerba Mate - przewodnik dla dociekliwych

Tykwa do Yerba Mate - przewodnik dla dociekliwych

Parzenie yerby w naturalnej tykwie posiada bez wątpienia kultowy klimat. Jednak wstępne przygotowanie, zalecenia dotyczące użytkowania czy konserwacja tego naczynka od zawsze budziło wiele pytań, jak również kontrowersji. Dlatego przygotowaliśmy wpis, w którym zebraliśmy wszystkie potrzebne Mateistom informacje. A na deser: plusy i minusy używania tykwy do Yerba Mate.
Siorbowe ciasto z chimarrão i białą czekoladą

Siorbowe ciasto z chimarrão i białą czekoladą

Każdy zaprawiony Siorbacz cieszy się z wszelkiego kontaktu z ulubionym zielem. Najwięcej kulinarnych fantazji z yerbą nasuwa brazylijska chimarrão z uwagi na swoją konsystencję przypominającą mąkę. Czyż nie cudownie zaprosić znajomych, zaproponować siorbanie w kręgu mate, a na dodatek poczęstować przepysznym ciastem z dodatkiem chimy?
Poleo to nie jest mięta polej!

Poleo to nie jest mięta polej!

W polskim internecie możemy kupić wiele mieszanek yerby z miętą polej, która de facto jest potencjalnie trującym zielem. Dlaczego więc zostały one dopuszczone do sprzedaży? Bo wcale nie ma tam tej mięty, lecz inne ziele. Mylą się nawet sami producenci Yerba Mate, podając błędne angielskie tłumaczenie składu. Przed wprowadzeniem do sklepu nowej marki z kontrowersyjnym składem, zbadaliśmy dogłębnie temat.
Kawa czy Yerba Mate — co wybrać?

Kawa czy Yerba Mate — co wybrać?

Poszukując naturalnego pobudzenia i wsparcia koncentracji w ciągu dnia, masz do wyboru dwa powszechnie na świecie lubiane i bogate w kofeinę napoje: kawa oraz yerba. Aby ułatwić Ci wybór, porównujemy korzyści płynące z obu opcji oraz praktyczne aspekty ich regularnego spożywania.  

Czy Yerba Mate wspomaga odchudzanie?

Czy Yerba Mate wspomaga odchudzanie?

Yerba Mate, czyli napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex paraguariensis) ma mnóstwo pozytywnych aspektów. Podobno odchudza... Tak, to prawda! A w tym wpisie dowiesz się, jak to wygląda z bardziej naukowego punktu widzenia.
4 rodzaje Yerba Mate z Brazylii

4 rodzaje Yerba Mate z Brazylii

Największy kraj Ameryki Południowej słynie głównie z produkcji i masowego spożywania Chimarrão. Ale zawdzięczamy mu również inne, popularne u nas typy mate: Terere, TIPO PU1 i eksportową "Zieloną" Mate. Wiesz czym się różnią? Umiesz je rozpoznać? W artykule wyjaśniamy dokładnie różnice.
Tulsi, czyli indyjskie Dobre Ziele

Tulsi, czyli indyjskie Dobre Ziele

Wszyscy wiemy, że Yerba Mate to dobre ziele z Ameryki Południowej. A jak to jest w Indiach? Poznajcie Tulsi, zwaną też żoną Wisznu, albo bazylią azjatycką - roślinę o wyjątkowym smaku i szeregu właściwości zdrowotnych.
Mini pączki z Yerba Mate

Mini pączki z Yerba Mate

Z okazji święta, które uwielbiamy - Tłusty Czwartek, przygotowaliśmy dla Was przepis na Yerbowe Pączki. Bo yerby nigdy dość! Nawet w największe święto słodkości! Ciekawy?
Czy dzieci i nastolatki mogą pić Yerba Mate?

Czy dzieci i nastolatki mogą pić Yerba Mate?

Co zrobić, jeśli w Twoim domu pojawi się malutkie dziecko, które z zaciekawieniem wyciąga rączki do Twojego napoju mocy? Lub, co zrobić, gdy Twoje nastoletnie dziecko samo zamówiło na internecie pełną paczkę dobrego ziela? Czy yerba to bezpieczny napój dla całej rodziny?
7 przykazań mateisty

7 przykazań mateisty

Internet przepełniony jest różnymi informacjami o yerba mate. Jedne są sensowne, a inne, no cóż, nieco mniej. Ale jest kilka najważniejszych rzeczy, o których warto pamiętać popijając "zielone złoto Indian Guarani".

Podoba Ci się nasz blog?

Zapisz się i śledź nowe wpisy