Yerba vs rak: koniec mitów!


termometr w yerba mate Po 25 latach yerba została oczyszczona z zarzutów. Okazało się, że wszystkiemu winna jest gorąca woda.

W latach 90-tych ubiegłego stulecia przeprowadzono naukowe badania nad przyczynami powstawania raka przełyku. Wtedy to zaklasyfikowano yerbę jako "możliwie rakotwórczą dla ludzi".
W maju 2016 roku odbyła się konferencją w ramach International Agency for Research on Cancer, na której zaprezentowano badania, mające na celu weryfikację wyników z 1991 roku.

Okazuje się, że picie napojów o temperaturze większej niż 65°C może zwiększać ryzyko zachorowalności na raka przełyku. Dotyczy zarówno yerby jak i kawy, herbaty, kakao, czy po prostu wody. Gorąca ciecz uszkadza komórki w przełyku, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu. Takie komórki są bardziej podatne na inne czynniki kancerogenne jak choćby dym (np. tytoniowy). 

Nie znaleziono żadnych dowodów na rakotwórczość samego naparu yerby. Co więcej, mate o odpowiedniej temperaturze ma działanie przeciwnowotworowe, dzięki zawartym w niej bogactwie przeciwutleniaczy, w tym kwasu chlorogenowego.

To wszystko oznacza jedno. Słuszność ma stare, indiańskie przysłowie: NIE SPIESZ SIĘ DO YERBY! Im dłużej zaczekasz, tym napar będzie chłodniejszy. A jeżeli nadal nie czujesz się przekonany, wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiednio długą bomblillę. Przecież jest ona między innymi właśnie po to, aby chłodzić napój.


___
Pełny raport International Agency for Research on Cancer
Podziel
się

Komentarze

Yerbista09 sierpnia 2017
Inna sprawa, że przy wrzodach, przewlekłych chorobach w układzie pokarmowym i tak nie powinno się pijać yerby, kawy itd.
PAT09 sierpnia 2017
@Burszuras osłabiony, schorowany organizm jest narażony na wchłanianie rakotwórczych czynników z wszelkiego pożywienia, a takowych w dzisiejszych artykułach spożywczych nie brakuje, yerba nie ma tutaj większego znaczenia.
Burszuras01 listopada 2016
@Kuba Nazywanie innych pajacami, ze względu na ich odmienne poglądy dyskredytuje Cię jako poważnego rozmówcę. To tak na przyszłość, jak już przejdzie Ci mentalność buca i przestaniesz na wszystkich tupać nóżką. Faktem jest, że yerba mate suszona dymem zawiera WWA. WWA powodują raka. Cała reszta zależy od wchłanialności tychże szkodliwych substancji przez nasz organizm. Picie yerby w niższej temperaturze oczywiście chroni nasze gardło przed wchłanianiem tych szkodliwych substancji, ale co z ludźmi którzy mają chorobę wrzodową żołądka? Hemoroidy jelita grubego, albo osłabioną wątrobę/pęcherz po przebytej chorobie, albo wczorajszym chlaniu? Jest masa czynników, które osłabiają odporność naszych flaków i ich komórek, a wtedy organizm jest narażony na wchłanianie rakotwórczych czynników.
KUBA04 lipca 2016
A te wszystkie pajace dalej będą mówiły że mate rakotwórcza. Nawet gdy porównamy Policyklyczne Węglowodory Armoatyczne yerby z kawą wychodzi że mate jest zdrowsza. Więc wszystkie napoje pijemy teraz poniżej 65stopni i się nie martwimy

Skomentuj

* Twój e-mail wygeneruje unikalny awatar i uwiarygodni komentarz. Nie będzie on wykorzystany w żaden inny sposób.


Pozostałe artykuły:


4 rodzaje Yerba Mate z Brazylii

4 rodzaje Yerba Mate z Brazylii

Największy kraj Ameryki Południowej słynie głównie z produkcji i masowego spożywania Chimarrão. Ale zawdzięczamy mu również inne, popularne u nas typy mate: Terere, TIPO PU1 i eksportową "Zieloną" Mate. Wiesz czym się różnią? Umiesz je rozpoznać? W artykule wyjaśniamy dokładnie różnice.
Tulsi, czyli indyjskie Dobre Ziele

Tulsi, czyli indyjskie Dobre Ziele

Wszyscy wiemy, że Yerba Mate to dobre ziele z Ameryki Południowej. A jak to jest w Indiach? Poznajcie Tulsi, zwaną też żoną Wisznu, albo bazylią azjatycką - roślinę o wyjątkowym smaku i szeregu właściwości zdrowotnych.
Mini pączki z Yerba Mate

Mini pączki z Yerba Mate

Z okazji święta, które uwielbiamy - Tłusty Czwartek, przygotowaliśmy dla Was przepis na Yerbowe Pączki. Bo yerby nigdy dość! Nawet w największe święto słodkości! Ciekawy?
Czy dzieci i nastolatki mogą pić Yerba Mate?

Czy dzieci i nastolatki mogą pić Yerba Mate?

Co zrobić, jeśli w Twoim domu pojawi się malutkie dziecko, które z zaciekawieniem wyciąga rączki do Twojego napoju mocy? Lub, co zrobić, gdy Twoje nastoletnie dziecko samo zamówiło na internecie pełną paczkę dobrego ziela? Czy yerba to bezpieczny napój dla całej rodziny?
7 przykazań mateisty

7 przykazań mateisty

Internet przepełniony jest różnymi informacjami o yerba mate. Jedne są sensowne, a inne, no cóż, nieco mniej. Ale jest kilka najważniejszych rzeczy, o których warto pamiętać popijając "zielone złoto indian Guarani".

Podoba Ci się nasz blog?

Zapisz się i śledź nowe wpisy