Yerba na zimno, czyli przygotowanie terere


terere z lodem w palo santoGorąca yerba w upalny dzień nie zawsze jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. Aby się schłodzić i orzeźwić, najlepiej sięgnąć po terere. 

erba Mate, tylko dla odmiany zalana lodowatą wodą. Najlepiej jest dodać kilka kostek lodu, aby napój być jeszcze chłodniejszy. Brzmi kusząco?Terere to nic innego, jak pełnowartościowa Yerba Mate, tylko dla odmiany zalana lodowatą wodą. Najlepiej jest dodać kilka kostek lodu, aby napój być jeszcze chłodniejszy. Brzmi kusząco?

Yerba na zimno vs. yerba na ciepło

O suszu ostrokrzewu mówi się, że reaguje na temperaturę podobnie, jak ludzka skóra. Za odczuwanie skrajnych temperatur odpowiedzialne są te same receptory. Organizm zareaguje podobnie na gorąco, jak i na zimno. Podobnie jest z listkami yerby. Pod wpływem niskich temperatur wypuszczają cenne substancje tak samo jak przy zalaniu gorącą wodą – reakcja liści jest dokładnie taka sama

Jak zrobić dobre terere?

yerba mate z lodemSam sposób przyrządzania terere różni się od tradycyjnego jedynie tym, że susz zalewamy zimną, niemalże zmrożoną wodą. Można nawet wrzucić 1-2 kostki lodu do matero, aby utrzymać niską temperaturę. Warto też po pierwszym zalaniu odczekać nieco dłużej, ok. 5-7 minut, aby listki yerby mocno nasiąknęły lodowatym płynem i zaczęły wypuszczać soki. Yerbę na zimno można zalewać z reguły więcej razy niż tradycyjną mate. Jednak w porównaniu z mate na gorąco, każde zalanie jest odrobinę łagodniejsze w smaku i mocy.

Istnieje opinia, że pierwsze zalanie terere powinno być gorące. Jednak jeśli zagrzejesz susz, trudno będzie go później schłodzić. Składniki odżywcze i pobudzające najlepiej przechodzą do lodowatej lub gorącej wody. Letnia temperatura nie da odpowiedniego "szoku" listkom, aby uwolniły to, co w nich najlepsze. 

Z czego pija się terere?

dwie guampy do picia terereMieszkańcy Południowej Ameryki piją terere najczęściej w tzw. guampach – naczynkach z rogu krowiego (a nawet z kopyta!) lub wzorowanych na ich kształcie naczyniach z Palo Santo
Ale spokojnie, nie musisz od razu szukać krowiego rogu czy innej krowiej części ciała, żeby napić się terere:) Praktycznie w każdym naczynku można przyrządzić świetną, lodowatą yerbę. Dobrym pomysłem jest użycie szklanego lub ceramicznego naczynka o dużej pojemności (aby zmieścił się lód). Tykwy i tradycyjne Palo Santo też jednak sprawują się świetnie.

Yerby idealne do terere

Terere można zrobić z praktycznie każdą marką mate. Świetnie sprawdzają się szczególnie mieszanki smakowe: owocowe, ziołowe itp. Można też samemu dodać do naparu ulubione zioła czy skórki z owoców.
W Argentynie i Brazylii wielu producentów, jak Rosamonte czy Laranjeiras oferuje specjalne wersje swoich yerb do terere; taki susz jest grubiej cięty i mniej pylasty niż w klasycznym wydaniu. Z kolei w Paragwaju, gdzie dominują bardzo pylaste i drobno cięte yerby, tą samą mate używa się do terere i yerby na gorąco. 

Nie tylko woda

Yerba Mate na zimno można zalewać również mocno schłodzonym sokiem owocowym. Zwyczaj ten pochodzi z Paragwaju, gdzie osadnicy z terenów ówczesnej Rosji niekoniecznie lubili smak mate, ale jej właściwości zaskarbiły sobie grono zwolenników. Stąd w Południowej Ameryce tak przyrządzony napar zwany jest mate russo. Warto na tym polu poeksperymentować. Rada płynąca z doświadczenia: jeśli zalewasz mate zimnym sokiem, wybierz taki bez kawałków miąższu, żeby nie zatkać bombilli.
Zachęcamy do użycia innych zimnych napojów jak mrożona herbata, mięta czy domowej roboty lemoniada. 

A jeśli masz patent na swoje własne terere, podziel się z nami przepisem oraz zdjęciem. Chętnie przetestujemy i opublikujemy!

___
Fot. 3. paragwajskie guampy, autor Hachikou, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.

Podziel
się

Komentarze

Brak komentarzy

Skomentuj

* Twój e-mail wygeneruje unikalny awatar i uwiarygodni komentarz. Nie będzie on wykorzystany w żaden inny sposób.


Pozostałe artykuły:


Poleo to nie jest mięta polej!

Poleo to nie jest mięta polej!

W polskim internecie możemy kupić wiele mieszanek yerby z miętą polej, która de facto jest potencjalnie trującym zielem. Dlaczego więc zostały one dopuszczone do sprzedaży? Bo wcale nie ma tam tej mięty, lecz inne ziele. Mylą się nawet sami producenci Yerba Mate, podając błędne angielskie tłumaczenie składu. Przed wprowadzeniem do sklepu nowej marki z kontrowersyjnym składem, zbadaliśmy dogłębnie temat.
Kawa czy Yerba Mate — co wybrać?

Kawa czy Yerba Mate — co wybrać?

Chyba każdy, kto ostatnio podjął się poszukiwań naturalnego pobudzenia i wsparcia koncentracji w ciągu dnia, stanął przed dylematem: kawa czy yerba? Choć mogłoby się wydawać, że jest to temat na wielogodzinne dyskusje, w rzeczywistości wystarczy porównać ze sobą te dwa napoje, aby uzyskać jasny obraz sytuacji. Ten tekst powinien pomóc Ci w podjęciu tej wcale niebłahej decyzji.
Czy Yerba Mate wspomaga odchudzanie?

Czy Yerba Mate wspomaga odchudzanie?

Yerba Mate, czyli napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex paraguariensis) ma mnóstwo pozytywnych aspektów. Podobno odchudza... Tak, to prawda! A w tym wpisie dowiesz się, jak to wygląda z bardziej naukowego punktu widzenia.
4 rodzaje Yerba Mate z Brazylii

4 rodzaje Yerba Mate z Brazylii

Największy kraj Ameryki Południowej słynie głównie z produkcji i masowego spożywania Chimarrão. Ale zawdzięczamy mu również inne, popularne u nas typy mate: Terere, TIPO PU1 i eksportową "Zieloną" Mate. Wiesz czym się różnią? Umiesz je rozpoznać? W artykule wyjaśniamy dokładnie różnice.
Tulsi, czyli indyjskie Dobre Ziele

Tulsi, czyli indyjskie Dobre Ziele

Wszyscy wiemy, że Yerba Mate to dobre ziele z Ameryki Południowej. A jak to jest w Indiach? Poznajcie Tulsi, zwaną też żoną Wisznu, albo bazylią azjatycką - roślinę o wyjątkowym smaku i szeregu właściwości zdrowotnych.
Mini pączki z Yerba Mate

Mini pączki z Yerba Mate

Z okazji święta, które uwielbiamy - Tłusty Czwartek, przygotowaliśmy dla Was przepis na Yerbowe Pączki. Bo yerby nigdy dość! Nawet w największe święto słodkości! Ciekawy?
Czy dzieci i nastolatki mogą pić Yerba Mate?

Czy dzieci i nastolatki mogą pić Yerba Mate?

Co zrobić, jeśli w Twoim domu pojawi się malutkie dziecko, które z zaciekawieniem wyciąga rączki do Twojego napoju mocy? Lub, co zrobić, gdy Twoje nastoletnie dziecko samo zamówiło na internecie pełną paczkę dobrego ziela? Czy yerba to bezpieczny napój dla całej rodziny?
7 przykazań mateisty

7 przykazań mateisty

Internet przepełniony jest różnymi informacjami o yerba mate. Jedne są sensowne, a inne, no cóż, nieco mniej. Ale jest kilka najważniejszych rzeczy, o których warto pamiętać popijając "zielone złoto indian Guarani".

Podoba Ci się nasz blog?

Zapisz się i śledź nowe wpisy