Terere. Krótka historia z mundurem w tle

Dyktator Paragwaju pijący yerbęPoczątki zwyczaju spożywania liści mate giną w bogatej historii. Wydawałoby się, że picie mate na zimno jest więc długą tradycją. Jednak pierwsze wzmianki o terere pochodzą dopiero z drugiej połowy XIX wieku. Przenieśmy się zatem ponad 150 lat wstecz i 11 tysięcy kilometrów na południowy zachód!

Yerbowe kraje stają do walki

W drugiej połowie XIX wieku dyktator Paragwaju, Francisco Solano López postanowił włączyć do kraju część terytorium Brazylii. Zaatakowany kraj znalazł sojuszników w Argentynie i Urugwaju. Jednak z czasu tej tragicznej historii zachowała się pewna ciekawa opowieść. Jak wiemy, w konflikt były zaangażowane wszystkie cztery "yerbowe" kraje, więc nic dziwnego, że ta historia ma właśnie związek z mate.


Nie ma dymu bez ognia

Picie Yerba Mate w XIX wieku było już bardzo popularne w tej części Świata. Działania wojenne toczyły się na terenie brazylijskiego stanu Mato Grosso, który był pierwotnym celem Lópeza. Później walczono również na terenach Argentyny. Należy tu wspomnieć, że żołnierze nie byli w stanie walczyć w czasie największego tropikalnego upału. Robiono więc przerwy w działaniach wojennych, ale ze względu na to, że dym z ognisk wskazywał wyraźnie, gdzie w lesie znajdują się grupy żołnierzy, ci zaczęli zalewać mate zimną wodą. W ten sposób terere dołącza do licznego grona "wojskowych" wynalazków, które znalazły zastosowanie również w cywilu. :)

Metoda przygotowania mate na zimno rozpowszechniła się w Brazylii poczynając od Mato Grosso do Sul, na północ i wschód. Mate nazywana w tym kraju terere jest znacznie grubiej cięta, niż klasyczne brazylijskie chimarrao. Jest tak właśnie ze względu na paragwajskie korzenie tego sposobu przyrządzania.

Mapa konfliktu wojennego, podczas którego powstał zwyczaj picia yerby na zimno

Yerba po wojskowemu w tropikalnej dżungli

Druga historia na temat początków terere dotyczy również wojny, ale późniejszej. Tym razem mówimy o wojnie o Gran Chaco, między Paragwajem a Boliwią. Powodem wojny były pogłoski o złożach ropy, jednak szybko okazało się, że nie ma o co walczyć w Gran Chaco. Po krótkiej, ale wyniszczającej oba narody wojnie, w 1935 roku podpisano rozejm. 

Ciekawostką może być, że w tym miejscu już w latach 20. XX wieku założono wiele plantacji Yerba Mate. Wiadomo też, że słowo terere zaczęło być używane na szeroką skalę właśnie w latach wojny o Chaco, kiedy żołnierze ze wspomnianych wcześniej powodów nie mogąc grzać wody na ogniskach, przyrządzali mate na zimno.

Guarani odkryli terere wcześniej

Prawda jednak jest taka, że żołnierze odkryli terere na nowo.  Pierwsi byli Indianie Guarani zanim zaczęli pić napar w formie ciepłej. 

Według badań na temat rozwoju metod oprawiania i spożywania ostrokrzewu paragwajskiego, kiedy Indianie Guarani wypracowali pierwsze metody elaboracji (z łac. “obróbka” czyli zespół czynności w procesie produkcji) suszu, zalewali wysuszony, odymiony i rozdrobniony susz, zimną wodą (ze strumienia). Dopiero po 1500 roku zaczęto zalewać yerbę na ciepło.

Terere ożywia ciało i umysł

Niezależnie od temperatury, picie mate odświeża umysł i gasi pragnienie, a przy okazji wzmacnia organizm. Jednak dla wielu, zwłaszcza pijących pierwszy raz, bariera w postaci smaku jest trudna do pokonania. Tą barierę częściowo pokonano zastępując wodę zimnym sokiem owocowym, najczęściej pomarańczowym. Ten wynalazek przypisywany jest osadnikom z Rosji przybywającym do Ameryki Południowej w pierwszej połowie XX wieku. Dlatego terere podane w ten sposób często nazywa się Mate Russo.

Skąd się wzięło słowo terere?

Wśród Brazylijczyków i Paragwajczyków trwa dyskusja, kto tak na prawdę wynalazł terere. Na szczęście wszyscy są zgodni, że samo słowo pochodzi od odgłosu siorbania, gdy w naczynku skończy się woda. I choć w naszej kulturze dźwięk siorbania nie jest powszechnie akceptowany, to w Brazylii, czy Paragwaju jest to coś absolutnie normalnego.

Dziś powszechny zwyczaj picia terere jest czymś, co łączy obywateli czterech "yerbowych" krajów. Krąg mate, czy krąg terere nie jest pustą figurą retoryczną. Wspólne spożywanie yerby było i jest powodem do spotkania i bycia razem. Wiele nowych przyjaźni zostało nawiązanych w ten sposób, a wiele starych jeszcze się zacieśniło.


Podziel
się

Komentarze

Brak komentarzy

Skomentuj

* Twój e-mail wygeneruje unikalny awatar i uwiarygodni komentarz. Nie będzie on wykorzystany w żaden inny sposób.


Pozostałe artykuły:


Poleo to nie jest mięta polej!

Poleo to nie jest mięta polej!

W polskim internecie możemy kupić wiele mieszanek yerby z miętą polej, która de facto jest potencjalnie trującym zielem. Dlaczego więc zostały one dopuszczone do sprzedaży? Bo wcale nie ma tam tej mięty, lecz inne ziele. Mylą się nawet sami producenci Yerba Mate, podając błędne angielskie tłumaczenie składu. Przed wprowadzeniem do sklepu nowej marki z kontrowersyjnym składem, zbadaliśmy dogłębnie temat.
Kawa czy Yerba Mate — co wybrać?

Kawa czy Yerba Mate — co wybrać?

Chyba każdy, kto ostatnio podjął się poszukiwań naturalnego pobudzenia i wsparcia koncentracji w ciągu dnia, stanął przed dylematem: kawa czy yerba? Choć mogłoby się wydawać, że jest to temat na wielogodzinne dyskusje, w rzeczywistości wystarczy porównać ze sobą te dwa napoje, aby uzyskać jasny obraz sytuacji. Ten tekst powinien pomóc Ci w podjęciu tej wcale niebłahej decyzji.
Czy Yerba Mate wspomaga odchudzanie?

Czy Yerba Mate wspomaga odchudzanie?

Yerba Mate, czyli napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex paraguariensis) ma mnóstwo pozytywnych aspektów. Podobno odchudza... Tak, to prawda! A w tym wpisie dowiesz się, jak to wygląda z bardziej naukowego punktu widzenia.
4 rodzaje Yerba Mate z Brazylii

4 rodzaje Yerba Mate z Brazylii

Największy kraj Ameryki Południowej słynie głównie z produkcji i masowego spożywania Chimarrão. Ale zawdzięczamy mu również inne, popularne u nas typy mate: Terere, TIPO PU1 i eksportową "Zieloną" Mate. Wiesz czym się różnią? Umiesz je rozpoznać? W artykule wyjaśniamy dokładnie różnice.
Tulsi, czyli indyjskie Dobre Ziele

Tulsi, czyli indyjskie Dobre Ziele

Wszyscy wiemy, że Yerba Mate to dobre ziele z Ameryki Południowej. A jak to jest w Indiach? Poznajcie Tulsi, zwaną też żoną Wisznu, albo bazylią azjatycką - roślinę o wyjątkowym smaku i szeregu właściwości zdrowotnych.
Mini pączki z Yerba Mate

Mini pączki z Yerba Mate

Z okazji święta, które uwielbiamy - Tłusty Czwartek, przygotowaliśmy dla Was przepis na Yerbowe Pączki. Bo yerby nigdy dość! Nawet w największe święto słodkości! Ciekawy?
Czy dzieci i nastolatki mogą pić Yerba Mate?

Czy dzieci i nastolatki mogą pić Yerba Mate?

Co zrobić, jeśli w Twoim domu pojawi się malutkie dziecko, które z zaciekawieniem wyciąga rączki do Twojego napoju mocy? Lub, co zrobić, gdy Twoje nastoletnie dziecko samo zamówiło na internecie pełną paczkę dobrego ziela? Czy yerba to bezpieczny napój dla całej rodziny?
7 przykazań mateisty

7 przykazań mateisty

Internet przepełniony jest różnymi informacjami o yerba mate. Jedne są sensowne, a inne, no cóż, nieco mniej. Ale jest kilka najważniejszych rzeczy, o których warto pamiętać popijając "zielone złoto indian Guarani".

Podoba Ci się nasz blog?

Zapisz się i śledź nowe wpisy