Czy Yerba Mate odwadnia organizm? Pij spokojnie!

Yerba Mate pita nad jezioremOdpowiednie nawodnienie organizmu to kluczowy element sprawnie funkcjonującego ciała, a w następstwie - umysłu. Dlatego warto zbadać ten temat w kontekście picia Yerba Mate. Zobacz, jak w teorii i praktyce działa na yerbopijców nasz naturalny napar.

Regularnie pojawia się w rozmowach na forach, Wykopie czy yerbowych grupach pytanie: "Czy picie yerby odwadnia?". Szczególnie latem temat ten zyskuje na znaczeniu. W tym artykule dokładnie przeanalizujemy diuretyczne (moczopędne) działanie Yerba Mate, aby dać Wam pełne i potwierdzone teorią odpowiedzi. 

Niecierpliwym - odpowiadamy od razu: Możesz spokojnie pić Yerbę w upalne lato, podczas wysiłku fizycznego, na plaży czy w górach. Tylko pamiętaj o posiadaniu pod ręką odpowiedniej ilości wody (gorącej/lodowatej do yerby lub dodatkowej wody do bezpośredniego picia).


Czym jest odwodnienie?

Zacznijmy od wytłumaczenia, czego tak naprawdę się obawiamy. Woda to jeden z podstawowych składników naszego ciała. Bez niej człowiek potrafi przeżyć maksymalnie tydzień. Odwodnienie jest stanem, kiedy zawartość wody w organizmie jest mniejsza, niż wartość potrzebna do jego prawidłowego funkcjonowania.
Jednak zanim poziom odwodnienia stanie się niebezpieczny dla naszego zdrowia i życia, pojawia się szereg symptomów ostrzegających. Podstawowym i pierwszym symptomem jest znane wszystkim pragnienie. Idąc tym tropem, kiedy czujesz pragnienie - napij się po prostu wody!
Symptomy bardziej niepokojące to: ból głowy, suchy język, osłabienie, zaburzenia widzenia, skurcze i bóle mięśni.
Picie Yerba Mate nie doprowadzi Cię nigdy do takiego stanu! Wraz z yerbą wypijasz zawsze sporą ilość wody.

Jedną z najczęstszych przyczyn odwodnienia jest niewyrównywanie strat wody w organizmie poniesionych w wyniku podwyższonej aktywności fizycznej lub zbyt mała ilość wypijanych płynów, szczególnie po spożyciu diuretyków (substancji zwiększających ilość wydalanego moczu oraz przyspieszających pracę nerek).
Na proces utraty wody z organizmu wpływa również wiele innych czynników, takich jak: temperatura otoczenia, klimat, masa ciała, ilość wody utraconej podczas wydechu, płeć, poziom aktywności fizycznej czy inne indywidualne właściwości organizmu.

Pierwsza pomoc w przypadku łagodnego odwodnienia polega na uzupełnieniu brakującej wody i ewentualnie - elektrolitów utraconych razem z wodą wydaloną z organizmu. Skrajnych przypadków nie omawiamy, ponieważ nie jest to medyczny artykuł, lecz osadzona w kontekście Yerba Mate analiza skierowana do względnie zdrowego człowieka.

Co odpowiada za diuretyczne działanie yerby?

Kofeina. To powszechnie spożywana substancja moczopędna i odwadniająca. Występuje w sporych ilościach zarówno w kawie, jak i w naparze Yerba Mate. Według badań1, wypicie 1 czy 2 filiżanek kawy dziennie nie wykazuje działania moczopędnego i nie powoduje odwodnienia. Natomiast ilość wydalanej wody (z uwzględnieniem tej spożytej razem z kawą) zwiększyła się po przyjęciu większej dawki kofeiny, 360 mg (3 duże kubki kawy).

W przypadku Yerba Mate, badania2 wykazują zawartość 250-350 mg kofeiny w naparze sporządzonym z 50 g suszu (taką ilość suszu zalewa się około 500 ml wody). Wahanie w ilości kofeiny wiąże się z różną mocą danego rodzaju yerby. Jednak możemy przyjąć, uwzględniając margines bezpieczeństwa, że przepicie 50 gramów yerbowego suszu niesie za sobą stwierdzone naukowo moczopędne działanie. Jednak trzeba tu wziąć pod uwagę ilość wody, którą się dodatkowo wypija przy kolejnych zaparzkach tego samego suszu. Ilość kofeiny w kolejnych zalaniach proporcjonalnie maleje, a ilość dolewanej wody pozostaje niezmienna. Możemy wysnuć hipotezę, że spokojnie uzupełni ona ubytek płynów w organizmie po wypiciu pierwszego, mocnego w kofeinę zalania. 


Indywidualna wrażliwość na kofeinę

Warto zauważyć, że na jednego człowieka kofeina działa mocno moczopędnie, a inny nie odczuje tego działania. Pierwszym i wiarygodnym źródłem informacji o stanie odwodnienia organizmu jest nasze własne ciało! W przypadku spadku poziomu wody organizm sam alarmuje uczuciem pragnienia, suchością w ustach, osłabieniem czy wręcz bólem głowy. Warto wtedy poza samą yerbą wypić dodatkowo trochę wody. Truizm, ale, po prostu, słuchaj swojego ciała.

Odwodnienie po yerbie - obserwacje z długoletniej praktyki

Erva Mate Chimarrao nad polskim morzemBazując na naszych zespołowych doświadczeniach z zielonym naparem Indian Guarani, możemy zauważyć, że po wypiciu klasycznej yerby na ciepło faktycznie jest odczuwalne nieco większe pragnienie. Może to być spowodowane szybszym wypłukaniem wody z organizmu z racji, że yerba jest diuretykiem. Ale może to również być kwestią ściągającego uczucia na języku oraz incydentalnie występującym odczuciem wysuszenia śluzówki. My takie pragnienie zaspokajamy najczęściej kolejnymi dolewkami Yerba Mate:)

Wysuszanie śluzówki jako syndrom odwodnienia?

Yerba, podobnie jak kawa, może wysuszać błonę śluzową jamy ustnej. Po wypiciu klasycznej yerby na ciepło można odczuć ściąganie w ustach, a nawet suchość. Nie jest to niczym groźnym, ale może odpowiadać za wrażenie odwodnienia. Sytuacja wygląda tak samo, jak w przypadku kawy. Są ludzie, którzy tolerują to uczucie, bądź nawet go nie odczuwają, a inni koniecznie muszą popijać kawę odrobiną wody, aby zwilżyć gardło.

Jeśli w Twoim przypadku podczas picia yerby pojawia się pragnienie, nieprzyjemna suchość w gardle - polecamy najzwyczajniej napić się wody, aby uzupełnić płyny. Organizm najlepiej wie, czego potrzebuje. Jeśli oznajmia potrzebę uzupełnienia płynów, warto o to zadbać popijając wodę między zalaniami yerby. Zwłaszcza w czasie letnich upałów czy wzmożonego wysiłku fizycznego.

Yerba yerbie nie równa

Dostrzegalne są różnice między poszczególnymi rodzajami suszu. Yerby świeższe w smaku dużo słabiej powodują wrażenie suchości/pragnienia niż klasyczne "paragwajki" czy "argentynki". Tak samo delikatniej działa większość yerb smakowych.

Analogia między rodzajami suszu a intensywnością tego zjawiska podpowiada nam, że mogą to powodować dwa czynniki. Pierwszy to zawartość kofeiny w yerbie - te bardziej kofeinowe mocniej "suszą". Natomiast drugi to świeżość suszu - krócej leżakowana, świeża yerba powinna mieć więcej witamin i minerałów, które dbają o równowagę w organizmie. 
Bazujemy na fakcie, że witaminy, takie jak witamina A i C wykazują dużą wrażliwość na działanie tlenu, światła oraz wysokich temperatur3. Zatem długi czas leżakowania suszu (18-24 miesięcy), sprzyja rozkładowi wcześniej wspomnianych witamin. Najbardziej na plus wychodzą świeże yerby pakowane w vacuum, ponieważ w warunkach beztlenowych witaminy A i C są odporne na wysokie temperatury.
Na szczególną uwagę zasługuje Meta Mate Raw, której nie poddaje się suszeniu w wysokich temperaturach. Proces fermentacji liści zatrzymywany zostaje poprzez ich mrożenie, a więc jest najbardziej świeża yerba dostępna na rynku.


Terere i Chimarrao o wiele mniej odwadniają

Yerba na zimno, czyli terere nad rzeką
Kolejnym z naszych spostrzeżeniem jest brak wysuszającego działania przy piciu brazylijskiej mate chimarrao oraz zimnej terere. W obu tych przypadkach podejrzewamy jednak inną przyczynę.

Yerba Mate przyrządzona jako terere, pod wpływem zimnej czy nawet lodowatej wody, wydziela dużo mniej kofeiny. Dlatego napój jest smaczny, odświeżający, a przy tym nie pozostawia uczucia suchości. Świetnie poi i orzeźwia w upalny dzień. Poza samym nawodnieniem i orzeźwieniem zawiera minerały i witaminy, zwłaszcza te łatwo rozpuszczalne w wodzie (np. witamina C). Zimne terere jest bardziej odżywcze oraz lepiej przyswajalne dla organizmu niż czysta woda. Nic więc dziwnego, że niemal każdy Paragwajczyk pije w upalne lato Yerba Mate na zimno - i to litrami! Kolejnym plusem jest to, że terere dłużej utrzymuje swój smak, więc można przelać przez jedno naczynko nawet 1-2 litry wody. Zdecydowanie uzupełnia to jej deficyt.

Pijąc brazylijską mate chimarrão również wypijamy ogromne ilości płynu, a sama erva wypłukuje się powoli. Co za tym idzie, poszczególne zalania mają w sobie mniej kofeiny w stosunku do ilości wypijanej wody. Można ją pić cały dzień; chima przygotowana w średniej wielkości cui pozwala na przepicie ok. 2-3 l wody, a przy większych naczynkach - nawet do 5 litrów!
W związku z tym, w trakcie picia chimarrao, woda jest na bieżąco uzupełniania, a kofeina, jak i pozostałe składniki “zielonego złota” są dawkowane stopniowo i w większych odstępach czasu.


Nie bój się picia latem Yerba Mate!

Podsumowując, niedobór wody faktycznie jest niebezpieczny i można do niego doprowadzić poprzez ignorowanie odczucia pragnienia. Jednak możemy z czystym sumieniem stwierdzić - nie bój się samego picia Yerba Mate! Nie doprowadzi Cię ona do żadnego poważnego odwodnienia, szczególnie jeśli słuchasz podstawowych sygnałów od swojego ciała. Gdy kolejna zaparzka yerby nie gasi Twojego pragnienia - włącz w menu dodatkową szklankę wody. Wystarczy! 

Pij śmiało Yerba Mate, na zdrowie!

Yerba w ręce nad Zatoką Gdańską

PRZYPISY:
1. Źródło badań: https://www.hollandandbarrett.com/the-health-hub/archive/wellbeing/are-your-favourite-caffeinated-drinks-dehydrating-you/
2. Źródło badań: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507022 
3. Za: www.farmacja.umed.wroc.pl/sites/default/files/files/Witaminy.pdf


Podziel
się

Komentarze

Paweł08 lutego 2021
Karolina, yerba jak najbardziej zawiera kofeinę, tak samo jak herbata, guarana czy guayusa. "Mateina", "guaranina", "teina" nie są innymi, a dokładnie tymi samymi substancjami: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kofeina
Karolina07 lutego 2021
Yerba mate nie zawiera kofeiny, a mateine, substancje bardzo podobna.

Skomentuj

* Twój e-mail wygeneruje unikalny awatar i uwiarygodni komentarz. Nie będzie on wykorzystany w żaden inny sposób.


Pozostałe artykuły:


Jak wygodnie pić yerbę na wakacjach?

Jak wygodnie pić yerbę na wakacjach?

Jedni wolą podróżować samemu, drudzy z ekipą bliskich osób, ale co do jednego wszyscy Mateiści są zgodni - nieodzownym towarzyszem w podróży jest pyszna Yerba Mate! Jak ją wygodnie zabierać na wakacyjne wojaże? Nasze kreatywne rozwiązania mogą się przydać.
Sport vs Yerba Mate

Sport vs Yerba Mate

Jak yerba wpływa na aktywność fizyczną? Czy pomaga, czy nie wpływa na osiągane wyniki? Lepiej pić yerbę przed treningiem czy po treningu? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.
Akcesoria Mates Ameli - historia pełna wrażeń

Akcesoria Mates Ameli - historia pełna wrażeń

[FELIETON DZ] O ile wybór ekskluzywnych, niszowych suszy znacznie się poszerzył w ostatnich latach, o tyle zaczęliśmy odczuwać brak zjawiskowych świeżynek w temacie yerbowych naczyń i bombilli. Postanowiliśmy poszukać nowych producentów z Ameryki Południowej, w celu nawiązania owocnej współpracy - wbrew pozorom, nie była to łatwa sprawa.
Jakie rodzaje grilla są najzdrowsze?

Jakie rodzaje grilla są najzdrowsze?

[ARTYKUŁ PARTNERA] Co na ten temat sądzą polscy specjaliści grillowania? Znajdziesz tu też dowód, że Argentyńczycy nie mylą się twierdząc, że ich potrawy z grilla są zdrowe! Argentyńskie asado, czyli grillowanie za pomocą pali i krzyży wbitych w ziemię wokół ogniska, chroni mięso przed szkodliwymi oparami...
Argentyna: Asado, czyli grillowanie przy yerbie

Argentyna: Asado, czyli grillowanie przy yerbie

Na początku byli Gauchos i krowy... Czyli dlaczego grill i yerba są symbolami Argentyny oraz dlaczego są dla siebie stworzone? Ciekawe, że dwa największe argentyńskie rytuały łączą przyjacielskie relacje. O yerbie już dużo napisaliśmy; teraz pora na wielkie, argentyńskie grillowanie!
Co z yerbą po dacie ważności?

Co z yerbą po dacie ważności?

Przechowując w domu wiele rodzajów Yerba Mate na raz istnieje ryzyko, że którejś paczki nie zużyjemy przed końcem daty przydatności wydrukowanej na opakowaniu. Co w takim przypadku zrobić? Czy można bezpiecznie pić przeterminowany susz czy wyrzucić go lepiej do kosza?
Barbacuá - tradycja o krok od zapomnienia

Barbacuá - tradycja o krok od zapomnienia

Barbacuá to jedna z metod secado, czyli suszenia ostrokrzewu. Jest to kolejny, po sapeco (krótki, bezpośredni kontakt z ogniem), etap produkcji Yerba Mate. Susz następnie trafia do budynku, w którym zostaje rozłożony i wyeksponowany na ciepło doprowadzone z pieca, w którym palone jest drewno. Taki rodzaj suszenia w gorącym, drzewnym dymie to właśnie barbacuá.
Jaką yerbę wybrać na początek?

Jaką yerbę wybrać na początek?

Każdy, kto postanawia spróbować yerby, staje przed tym dylematem. Produktów do wyboru są setki, a opinie na ich temat - niejednoznaczne. Jak odnaleźć się w tym natłoku informacji? Przygotowaliśmy przejrzyste zestawienie, które pomoże Ci ocenić, jaki wybór będzie najlepszy pod Twoje gusta.
Yerba Mate na prezent dla początkującego

Yerba Mate na prezent dla początkującego

GOTOWE POMYSŁY w cenach: do 60 zł, do 100 zł i bez limitu.
Okres świąteczny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim coroczny dylemat, co kupić bliskim na prezent. Yerba okazuje się być świetnym pomysłem. Jest turbo-zdrowa, oczyszcza i wzmacnia ciało, a nawet umysł. Zobacz nasz sprawdzone propozycje.
Celebryci przyłapani z tykwą w dłoni

Celebryci przyłapani z tykwą w dłoni

Dzięki wielu pozytywnym aspektom Yerba Mate nieustannie zyskuje na popularności. Szanowne Grono Mateistów posiada w swoich szeregach niejedno znane w kraju nazwisko, a nawet rozpoznawane na całym świecie sławy, gwiazdy wielkiego ekranu, sportu czy muzyki. Zobaczcie sami!

Tykwa do Yerba Mate - przewodnik dla dociekliwych

Tykwa do Yerba Mate - przewodnik dla dociekliwych

Parzenie yerby w naturalnej tykwie posiada bez wątpienia kultowy klimat. Jednak wstępne przygotowanie, zalecenia dotyczące użytkowania czy konserwacja tego naczynka od zawsze budziło wiele pytań, jak również kontrowersji. Dlatego przygotowaliśmy wpis, w którym zebraliśmy wszystkie potrzebne Mateistom informacje. A na deser: plusy i minusy używania tykwy do Yerba Mate.
Siorbowe ciasto z chimarrão i białą czekoladą

Siorbowe ciasto z chimarrão i białą czekoladą

Każdy zaprawiony Siorbacz cieszy się z wszelkiego kontaktu z ulubionym zielem. Najwięcej kulinarnych fantazji z yerbą nasuwa brazylijska chimarrão z uwagi na swoją konsystencję przypominającą mąkę. Czyż nie cudownie zaprosić znajomych, zaproponować siorbanie w kręgu mate, a na dodatek poczęstować przepysznym ciastem z dodatkiem chimy?
Poleo to nie jest mięta polej!

Poleo to nie jest mięta polej!

W polskim internecie możemy kupić wiele mieszanek yerby z miętą polej, która de facto jest potencjalnie trującym zielem. Dlaczego więc zostały one dopuszczone do sprzedaży? Bo wcale nie ma tam tej mięty, lecz inne ziele. Mylą się nawet sami producenci Yerba Mate, podając błędne angielskie tłumaczenie składu. Przed wprowadzeniem do sklepu nowej marki z kontrowersyjnym składem, zbadaliśmy dogłębnie temat.
Kawa czy Yerba Mate — co wybrać?

Kawa czy Yerba Mate — co wybrać?

Poszukując naturalnego pobudzenia i wsparcia koncentracji w ciągu dnia, masz do wyboru dwa powszechnie na świecie lubiane i bogate w kofeinę napoje: kawa oraz yerba. Aby ułatwić Ci wybór, porównujemy korzyści płynące z obu opcji oraz praktyczne aspekty ich regularnego spożywania.  

Czy Yerba Mate wspomaga odchudzanie?

Czy Yerba Mate wspomaga odchudzanie?

Yerba Mate, czyli napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex paraguariensis) ma mnóstwo pozytywnych aspektów. Podobno odchudza... Tak, to prawda! A w tym wpisie dowiesz się, jak to wygląda z bardziej naukowego punktu widzenia.
4 rodzaje Yerba Mate z Brazylii

4 rodzaje Yerba Mate z Brazylii

Największy kraj Ameryki Południowej słynie głównie z produkcji i masowego spożywania Chimarrão. Ale zawdzięczamy mu również inne, popularne u nas typy mate: Terere, TIPO PU1 i eksportową "Zieloną" Mate. Wiesz czym się różnią? Umiesz je rozpoznać? W artykule wyjaśniamy dokładnie różnice.
Tulsi, czyli indyjskie Dobre Ziele

Tulsi, czyli indyjskie Dobre Ziele

Wszyscy wiemy, że Yerba Mate to dobre ziele z Ameryki Południowej. A jak to jest w Indiach? Poznajcie Tulsi, zwaną też żoną Wisznu, albo bazylią azjatycką - roślinę o wyjątkowym smaku i szeregu właściwości zdrowotnych.
Mini pączki z Yerba Mate

Mini pączki z Yerba Mate

Z okazji święta, które uwielbiamy - Tłusty Czwartek, przygotowaliśmy dla Was przepis na Yerbowe Pączki. Bo yerby nigdy dość! Nawet w największe święto słodkości! Ciekawy?
Czy dzieci i nastolatki mogą pić Yerba Mate?

Czy dzieci i nastolatki mogą pić Yerba Mate?

Co zrobić, jeśli w Twoim domu pojawi się malutkie dziecko, które z zaciekawieniem wyciąga rączki do Twojego napoju mocy? Lub, co zrobić, gdy Twoje nastoletnie dziecko samo zamówiło na internecie pełną paczkę dobrego ziela? Czy yerba to bezpieczny napój dla całej rodziny?
7 przykazań mateisty

7 przykazań mateisty

Internet przepełniony jest różnymi informacjami o yerba mate. Jedne są sensowne, a inne, no cóż, nieco mniej. Ale jest kilka najważniejszych rzeczy, o których warto pamiętać popijając "zielone złoto Indian Guarani".

Podoba Ci się nasz blog?

Zapisz się i śledź nowe wpisy