Crafted with love, czyli tajemnice suszu Meta Mate

Zaparzona Meta Mate Moida Fina w cuiDlaczego produkty marki Meta Mate są tak wyjątkowe? Oni bardzo dobrze znają sekrety pozyskiwania najcenniejszych składników. A znają, bo umieją słuchać… 
Czerpią z mądrości starych, doświadczonych ervateiros. Słuchają mądrości starszych pokoleń. Znają i słuchają ludzi, których całe życie wiąże się z mate. I przede wszystkim, słuchają głosu Matki Natury, która wszystko stwarza. 

Oto ich najważniejsze wskazówki:

Najlepsza mate pochodzi z naturalnego lasu

Kraftowe rodzaje Meta Mate (Moonshine Gehm, Moonshine Tolotti, Moonshine Moida Grossa, Leafy Melody, Hybrid nr 1, Raw) pozyskiwane są z dziko rosnących drzew Ilex Paraguariensis. Takie ostrokrzewy dorastają do 20-30 metrów i są przycinane tylko raz na trzy lata. Dzięki temu rośliny mają czas, aby odłożyć w liściach cenne składniki odżywcze.

Ponadto, rzadkie przycinanie i naturalna, leśna ochrona przed promieniami słońca sprawiają, że rośliny rosną spokojnie, wolne od stresogennych warunków wielkich plantacji. Efektem jest większa ilość witamin i minerałów, które mają szansę spokojnie się kumulować w szczęśliwych roślinach. Dzika mate posiada też mniejszą ilość kofeiny, której produkcja jest naturalną reakcją obronną roślin na trudne warunki. 

Yerby z wielkich plantacji są mocne przede wszystkim od kofeiny, która wytwarza się w efekcie stresującego ją sposobu uprawy (nadmierne nasłonecznienie, częste przycinanie). Meta Mate z kolei daje witaminowo-minerałowego, odżywczego "kopa". 
Meta Mate wraz z Beuth University of Applied Sciences w Berlinie prowadzili w 2011 roku badania kliniczne różnych rodzajów mate, które zidentyfikowały łagodniejszy smak oraz wyższą zawartość antyoksydantów (przeciwutleniaczy) w naparach z liści dziko rosnących drzew ostrokrzewu paragwajskiego.

Listki z różnych odmian Ilex Paraguariensis zerwane podczas jednego spaceru po lesie u rodziny Gehm.Leśne zbiory gwarantują również większą bioróżnorodność finalnego suszu. Ilex Paraguariensis posiada aż 64 odmiany! Każda z nich nieznacznie się różni i ma swoiste mocne strony. Na dużych plantacjach uprawia się jedną, najwyżej kilka odmian. W kraftowych Meta Mate możesz czerpać z dobrodziejstw o wiele większego wachlarzu yerbowych odmian.

Leśne zbiory mają też jedną ważną konsekwencję, o której musimy tu wspomnieć. Zrywanie gałęzi z innych drzew podczas każdego zbioru sprawia, że poszczególne partie Meta Mate nie są identyczne. Różnorodność tą potęguje również fakt wykorzystywania przez materos innych odmian drewna do suszenia poszczególnych partii Meta Mate. Na przykład Moonshine Gehm 2018 smakuje trochę inaczej od Moonshine Gehm 2019.
Dla jednych może to być wadą, gdy zakochali się w smaku danego zbioru i koniecznie chcieliby pić ten smak przez długie lata (a tu smak się zmienia). Lecz dla innych może to być zaletą: to wieczna przygoda odkrywania różnorodności i bogactwa Matki Natury. Jednego zawsze możemy być pewni - jest to ta sama, najwyższa jakość yerbowego suszu.

Z kolei susz Meta Mate 23 i 42 pozyskiwany jest z małych pól uprawianych organicznie pośród dzikiego lasu. Bezpośrednia bliskość naturalnego lasu, zacienienie ze strony wysokich, tropikalnych drzew, wpływa bezpośrednio na poprawę jakości wzrostu uprawianych roślin. Rośliny organicznie uprawiane również nie są nadmiernie eksploatowane - nie stresuje się ich obcinaniem kilka razy w roku. Z jednej rośliny zrywa się gałęzie raz na kilka lat.


Pora zrywania gałęzi z yerbowych drzew na ogromne znaczenie

Załadunek ciężarówki po nocnych żniwachWiele rodzajów Meta Mate nie bez znaczenia ma w swojej nazwie "moonshine". Każdy zbiór wykonywany jest podczas pełni księżyca. Odpowiednia jest również pora, w której materos zrywają gałęzie z dziko rosnących drzew. Wychodzą na zbiór późną nocą i kończą zrywać rośliny wraz ze wschodem słońca. Jest to najzimniejszy czas całej doby. Czasem nawet liście pokryte są wtedy delikatnym szronem!

Eksperci w dziedzinie ziołolecznictwa (i nie tylko!) potwierdzają, że zaraz po pełni księżyca (koniec nocy / nad ranem) rośliny odprowadzają swoją wodę i soki do korzeni, a przez to w ich liściach, łodygach i kwiatach pozostają maksymalnie skoncentrowane składniki odżywcze i substancje lecznicze.

Te dwa czynniki: odpowiednia faza księżyca i chłodna pora zbioru mają kluczowy wpływ na wyjątkowość suszu Meta Mate - jego świeżość, odżywcze działanie i niepowtarzalny smak.

Ręce człowieka są bardziej precyzyjne niż maszyny

Kraftową Meta Mate (Moonshine Gehm, Moonshine Tolotti, Moonshine Moida Grossa, Hybrid nr 1, Leafy Melody, Raw) tworzą ludzie - doświadczeni ervateiros. Są to członkowie rodzin, które od wielu pokoleń zajmują się produkcją mate. Opiekują się roślinami, wiedzą kiedy jest najlepszy czas na zbiory, potrafią obserwować przyrodę i trafnie odczytywać jej znaki. Żyją w zgodzie z naturą i respektują prawa lasu. 

Zbiory wykonywane są w 100% ręcznie, z roślin dziko rosnących w lesie. Ludzie znający swój las, wybierają odpowiednie rośliny, z których podczas danego zbioru można zrywać gałęzie. A nad ranem, zaraz po zbiorze, jeszcze w pobliżu lasu, zebrane gałązki i liście poddawane są zabiegowi sapeco, aby żywy materiał się nie psuł. Proces ten polega na szybkim, lecz dokładnym opalaniu w ogniu każdej zebranej gałęzi ostrokrzewu paragwajskiego. Najwyższą dokładność mogą zagwarantować tylko ludzkie ręce i precyzyjne oczy

Ervateiros wykonują sapeco ręcznie, doglądając osobiście, aby każdy najmniejszy listek został opalony. Na plantacjach proces ten wykonywany jest z opóźnieniem oraz w sposób zautomatyzowany, w wielkich bębnach. Nie gwarantuje to wysokiej precyzji. 


Dobrze wykonane sapeco skutecznie zatrzymuje procesy biologiczne w liściach

Doświadczony ervateiro wykonuje ręcznie sapecoW tradycyjnym procesie obróbki mate, zaraz po wycięciu z lasu, gałęzie i liście opalane są w ogniu przez ok. 20 sekund. Jest to tzw, sapeco, które ma na celu zatrzymanie oksydacji żywych liści, a w dalszej konsekwencji - ich fermentacji, czyli procesów psucia. Sapeco gwarantuje, że chlorofil, witaminy i inne cenne składniki liści nie ulegną rozkładowi pod wpływem enzymów wciąż działających wewnątrz liści.

W praktyce, dobrze przeprowadzone sapeco oznacza najzdrowszą mate, najbardziej łagodną dla żołądka i najlepiej działającą na organizm (taka jest właśnie Meta Mate!). Ponieważ bardzo dokładnie dopilnowano, aby nie znalazł się w niej żaden psujący się listek.

Szybkie opalanie w płomieniu nie pozostawia po sobie dymnego posmaku suszu. Ten pojawia się dopiero w późniejszym procesie suszenia liści dymem (o ile taki zachodzi, bo. np. Meta Mate Hybrid nr 1 czy MM 23 suszy się gorącym powietrzem, bez dymu). 

Świeże, znaczy dobre

Opakowanie hermetyczne vacuuCała obróbka, łącznie z transportem z lasu do suszarni odbywa się tak szybko, jak to tylko możliwe. Gotowy susz, bez żadnego leżakowania, pakowany jest hermetycznie w paczki VACUU. Wszystko to składa się na niezwykłą świeżość finalnego produktu; wyjątkowy smak, subtelnie kwiatowy aromat oraz głęboki, zielony kolor.

Wyjątki: Mete Mate Raw pakowana jest szczelnie w doybag, ale bez vacuu - mrożona mate przez samo mrożenie zachowuje maksymalną ilość składników odżywczych. Oraz Meta Mate 42 nie posiada vacuu, bo prażona yerba (tostada) tego nie potrzebuje.


Zaufaj pracy ludzi, którzy robią to od pokoleń

Ervateiro wchodzi na drzewo mateOsoby, które wytwarzają susz Meta Mate to nie przypadkowi, zatrudnieni pracownicy. To rodziny, które zajmują się mate od wielu pokoleń. Las od wieków jest ich żywicielem, źródłem utrzymania i znają go, jak własną kieszeń. Wiedzą, jak najlepiej dbać o rośliny, kiedy je przycinać, kiedy i gdzie sadzić. Część zbiorów przeznaczają na własne potrzeby, a resztę - sprzedają. To prawdziwi ervateiros, czyli eksperci do spraw erva mate.
W porze zbioru pracują kilkanaście metrów nad ziemią, gdzie przycinają gałęzie nie młodsze, niż trzyletnie. Specjalizują się w zbiorze i obróbce liści erva mate. Ervateiros potrafią bardzo wiele powiedzieć o tym, jaka erva powstanie ze zbieranych liści. Potrafią również przeprowadzić idealne sapeco.

To trudna i wymagająca praca. W przeciwieństwie do mate pochodzącej z plantacji, ich produkcja to kilkaset kilogramów suszu rocznie. Kraftową mate przetwarza się w całości w tradycyjny, sprawdzony od wielu pokoleń sposób. Do mielenia wysuszonych liści używane są zabytkowe wręcz maszyny napędzane ludzką siłą. Tych urządzeń nie spotkasz już na dużych yerbowych plantacjach - prędzej w muzeach poświęconych technologicznym cudom techniki poprzedniego wieku. .

Na uwagę zasługuje również dobór odpowiedniego drewna do paleniska, które swoim dymem suszy (i nawet trochę wędzi) kraftowe chimarrao (Moonshine Gehm Moida Fina, Moonshine Tolotti Moida Fina) oraz grubociętą, kraftową mate (Moonshine Moida Grossa, Meta Mate Leafy Melody). Wykorzystywane są tutaj doskonałej jakości drewna Cabreúva, Camboatã, Guabiroba, Pitangueira oraz Uva-do-Japão, których aromatyczny dym dodaje yerbie walorów smakowych i zapachowych. 

Proces ten odbywa się w specjalnych, tradycyjnych drewnianych budynkach zwanych barbacua i przywodzi na myśl wędzenie oscypków w najlepszych góralskich bacówkach.
Pozostałe rodzaje Meta Mate nie są suszone dymem (MM nr 1, MM 23, MM Raw). 

Rodziny, które hodują, zbierają i przetwarzają liście ostrokrzewu na susz Yerba Mate zajmują się tym od pokoleń. To grupa ludzi dbających o najdrobniejsze szczegóły w takim stopniu, jak hodowcy winogron wytwarzający najlepsze wina we Francji czy Hiszpanii. Dlatego część produktów Meta Mate jest sygnowana ich nazwiskami.

Stawiaj na jakość, nie na ilość 

Tradycyjny sposób wytwarzania mate jest niemożliwy do odtworzenia na większą skalę. Dlatego każda partia kraftowej Meta Mate to kilkaset kilogramów w skali roku. Dla porównania, argentyńska marka Rosamonte produkuje w sumie około 100 000 kg (100 ton) Yerba Mate dziennie (dane z lutego 2019)*; łącznie na export i spożycie krajowe.

Poznaj faktyczne potrzeby ludzi i działaj innowacyjnie

Różne rodzaje suszów Meta MateMeta Mate tworzy wyjątkowe na skalę światową produkty. Uwielbiają rozmawiać z napotkanymi na swojej drodze ludźmi, szukają odpowiedzi i dzięki temu mamy na przykład następujące produkty:

Meta Mate 23, której pomysł powstał w czasie berlińskich badań rynku przed powstaniem firmy Meta Mate (pisaliśmy o nich więcej tutaj). Ankieterom smakował słodki, pozbawiony goryczy smak chimarrão, lecz nie umieli sobie poradzić z tak drobno zmielonym suszem. Dlatego powstała yerba, która ma smak, świeżość i właściwości brazylijskiej chimarrão, lecz jest grubo cięta i mało pylasta.

Meta Mate Raw z kolei powstała z potrzeby stworzenia napoju, który posiada maksymalną składników odżywczych. To mate, która nigdy nie została poddana procesowi suszenia w dymie czy gorącym powietrzu. Została natomiast zmrożona. To innowacyjne i unikalne na skalę całego yerbowego przemysłu! Dzięki temu w listkach zachowała się maksymalna ilość witamin, minerałów (zwłaszcza cynk i magnez) oraz przeciwutleniaczy. Można ją również jeść na surowo, bez zaparzenia, np. jako mega zdrowy dodatek do koktajli.

Jak widać, powodów jest mnóstwo, aby uznać produkty Meta Mate za absolutnie wyjątkowe. A to jeszcze nie wszystko. Wybierając Meta Mate, wspierasz również misję marki Fabricia i Krithiki do Canto, na którą składa się szereg działań pro środowiskowych, działania prospołeczne oraz przejrzysty model biznesowy w duchu Fair Trade. Jeśli ciekawi Cię ich historia oraz idee, zapraszam do lektury kolejnego artykułu: Ludzie i misja Meta Mate: obrońcy naturalnego dobra (kliknij).

* źródło: //agromisiones.misionesonline.net


Podziel
się

Komentarze

dyczkin12 grudnia 2020
Ja akurat piłem, obecnie niedostępną, Meta Mate Moonshine Moida Grossa 2019 i muszę przyznać, że to najlepsza yerba jaką piłem.
Tom-siorbacz02 kwietnia 2020
Super artykuł, Przekonał mnie do zakupu Meta Mate Moonshine Gehm, nad zakupem której wahałem się z powodu dość wysokiej ceny.

Skomentuj

* Twój e-mail wygeneruje unikalny awatar i uwiarygodni komentarz. Nie będzie on wykorzystany w żaden inny sposób.


Pozostałe artykuły:


Jakie rodzaje grilla są najzdrowsze?

Jakie rodzaje grilla są najzdrowsze?

[ARTYKUŁ PARTNERA] Co na ten temat sądzą polscy specjaliści grillowania? Znajdziesz tu też dowód, że Argentyńczycy nie mylą się twierdząc, że ich potrawy z grilla są zdrowe! Argentyńskie asado, czyli grillowanie za pomocą pali i krzyży wbitych w ziemię wokół ogniska, chroni mięso przed szkodliwymi oparami...
Argentyna: Asado, czyli grillowanie przy yerbie

Argentyna: Asado, czyli grillowanie przy yerbie

Na początku byli Gauchos i krowy... Czyli dlaczego grill i yerba są symbolami Argentyny oraz dlaczego są dla siebie stworzone? Ciekawe, że dwa największe argentyńskie rytuały łączą przyjacielskie relacje. O yerbie już dużo napisaliśmy; teraz pora na wielkie, argentyńskie grillowanie!
Co z yerbą po dacie ważności?

Co z yerbą po dacie ważności?

Przechowując w domu wiele rodzajów Yerba Mate na raz istnieje ryzyko, że którejś paczki nie zużyjemy przed końcem daty przydatności wydrukowanej na opakowaniu. Co w takim przypadku zrobić? Czy można bezpiecznie pić przeterminowany susz czy wyrzucić go lepiej do kosza?
Barbacuá - tradycja o krok od zapomnienia

Barbacuá - tradycja o krok od zapomnienia

Barbacuá to jedna z metod secado, czyli suszenia ostrokrzewu. Jest to kolejny, po sapeco (krótki, bezpośredni kontakt z ogniem), etap produkcji Yerba Mate. Susz następnie trafia do budynku, w którym zostaje rozłożony i wyeksponowany na ciepło doprowadzone z pieca, w którym palone jest drewno. Taki rodzaj suszenia w gorącym, drzewnym dymie to właśnie barbacuá.
Jaką yerbę wybrać na początek?

Jaką yerbę wybrać na początek?

Każdy, kto postanawia spróbować yerby, staje przed tym dylematem. Produktów do wyboru są setki, a opinie na ich temat - niejednoznaczne. Jak odnaleźć się w tym natłoku informacji? Przygotowaliśmy przejrzyste zestawienie, które pomoże Ci ocenić, jaki wybór będzie najlepszy pod Twoje gusta.
Yerba Mate na prezent dla początkującego

Yerba Mate na prezent dla początkującego

GOTOWE POMYSŁY w cenach: do 60 zł, do 100 zł i bez limitu.
Okres świąteczny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim coroczny dylemat, co kupić bliskim na prezent. Yerba okazuje się być świetnym pomysłem. Jest turbo-zdrowa, oczyszcza i wzmacnia ciało, a nawet umysł. Zobacz nasz sprawdzone propozycje.
Celebryci przyłapani z tykwą w dłoni

Celebryci przyłapani z tykwą w dłoni

Dzięki wielu pozytywnym aspektom Yerba Mate nieustannie zyskuje na popularności. Szanowne Grono Mateistów posiada w swoich szeregach niejedno znane w kraju nazwisko, a nawet rozpoznawane na całym świecie sławy, gwiazdy wielkiego ekranu, sportu czy muzyki. Zobaczcie sami!

Tykwa do Yerba Mate - przewodnik dla dociekliwych

Tykwa do Yerba Mate - przewodnik dla dociekliwych

Parzenie yerby w naturalnej tykwie posiada bez wątpienia kultowy klimat. Jednak wstępne przygotowanie, zalecenia dotyczące użytkowania czy konserwacja tego naczynka od zawsze budziło wiele pytań, jak również kontrowersji. Dlatego przygotowaliśmy wpis, w którym zebraliśmy wszystkie potrzebne Mateistom informacje. A na deser: plusy i minusy używania tykwy do Yerba Mate.
Siorbowe ciasto z chimarrão i białą czekoladą

Siorbowe ciasto z chimarrão i białą czekoladą

Każdy zaprawiony Siorbacz cieszy się z wszelkiego kontaktu z ulubionym zielem. Najwięcej kulinarnych fantazji z yerbą nasuwa brazylijska chimarrão z uwagi na swoją konsystencję przypominającą mąkę. Czyż nie cudownie zaprosić znajomych, zaproponować siorbanie w kręgu mate, a na dodatek poczęstować przepysznym ciastem z dodatkiem chimy?
Poleo to nie jest mięta polej!

Poleo to nie jest mięta polej!

W polskim internecie możemy kupić wiele mieszanek yerby z miętą polej, która de facto jest potencjalnie trującym zielem. Dlaczego więc zostały one dopuszczone do sprzedaży? Bo wcale nie ma tam tej mięty, lecz inne ziele. Mylą się nawet sami producenci Yerba Mate, podając błędne angielskie tłumaczenie składu. Przed wprowadzeniem do sklepu nowej marki z kontrowersyjnym składem, zbadaliśmy dogłębnie temat.
Kawa czy Yerba Mate — co wybrać?

Kawa czy Yerba Mate — co wybrać?

Poszukując naturalnego pobudzenia i wsparcia koncentracji w ciągu dnia, masz do wyboru dwa powszechnie na świecie lubiane i bogate w kofeinę napoje: kawa oraz yerba. Aby ułatwić Ci wybór, porównujemy korzyści płynące z obu opcji oraz praktyczne aspekty ich regularnego spożywania.  

Czy Yerba Mate wspomaga odchudzanie?

Czy Yerba Mate wspomaga odchudzanie?

Yerba Mate, czyli napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex paraguariensis) ma mnóstwo pozytywnych aspektów. Podobno odchudza... Tak, to prawda! A w tym wpisie dowiesz się, jak to wygląda z bardziej naukowego punktu widzenia.
4 rodzaje Yerba Mate z Brazylii

4 rodzaje Yerba Mate z Brazylii

Największy kraj Ameryki Południowej słynie głównie z produkcji i masowego spożywania Chimarrão. Ale zawdzięczamy mu również inne, popularne u nas typy mate: Terere, TIPO PU1 i eksportową "Zieloną" Mate. Wiesz czym się różnią? Umiesz je rozpoznać? W artykule wyjaśniamy dokładnie różnice.
Tulsi, czyli indyjskie Dobre Ziele

Tulsi, czyli indyjskie Dobre Ziele

Wszyscy wiemy, że Yerba Mate to dobre ziele z Ameryki Południowej. A jak to jest w Indiach? Poznajcie Tulsi, zwaną też żoną Wisznu, albo bazylią azjatycką - roślinę o wyjątkowym smaku i szeregu właściwości zdrowotnych.
Mini pączki z Yerba Mate

Mini pączki z Yerba Mate

Z okazji święta, które uwielbiamy - Tłusty Czwartek, przygotowaliśmy dla Was przepis na Yerbowe Pączki. Bo yerby nigdy dość! Nawet w największe święto słodkości! Ciekawy?
Czy dzieci i nastolatki mogą pić Yerba Mate?

Czy dzieci i nastolatki mogą pić Yerba Mate?

Co zrobić, jeśli w Twoim domu pojawi się malutkie dziecko, które z zaciekawieniem wyciąga rączki do Twojego napoju mocy? Lub, co zrobić, gdy Twoje nastoletnie dziecko samo zamówiło na internecie pełną paczkę dobrego ziela? Czy yerba to bezpieczny napój dla całej rodziny?
7 przykazań mateisty

7 przykazań mateisty

Internet przepełniony jest różnymi informacjami o yerba mate. Jedne są sensowne, a inne, no cóż, nieco mniej. Ale jest kilka najważniejszych rzeczy, o których warto pamiętać popijając "zielone złoto Indian Guarani".

Podoba Ci się nasz blog?

Zapisz się i śledź nowe wpisy